Ekonomi

16.000 koyun ve sığır taşıyan gemi Kızıldeniz’de kaosun ortasında mahsur kaldı

Yaklaşık 14.000 koyun ve 2.000 sığır taşıyan gemi, Kızıldeniz’deki yolculuğunu yarıda kesmek zorunda kaldıktan sonra Avustralya kıyılarında bunaltıcı sıcakta mahsur kaldı.

The Telegraph’ın haberine göre gemi, yükünü boşaltacağı İsrail’e gitmek üzere 5 Ocak’ta Avustralya’dan ayrıldı ancak Yemen’deki Husi milislerinin saldırı tehdidi nedeniyle Ocak ortasında rotasından saptırıldı. eve dönme emri Avustralya hükümeti tarafından verildi.

Avustralya hükümet yetkilileri, hayvanların şu anda belirsizlik içinde olduğunu ve biyogüvenlik kurallarının onları karantinaya almayı gerektirdiği Avustralya’ya tahliye edilebileceğini veya Kızıldeniz’den kaçınarak Afrika çevresinden İsrail’e doğru bir ay boyunca denize geri gönderilebileceğini söyledi.

Avrupa ile Asya arasındaki ana deniz yolu olan Kızıldeniz’deki gemilere yönelik Husi saldırılarının genişleyen etkisi, küresel ticareti aksatıyor, her yıl Orta Doğu’ya yüzbinlerce hayvan gönderen Avustralya’nın canlı hayvan ihracatını da etkiliyor.

Geminin yüklendiği Fremantle Parlamento Üyesi Josh Wilson10 News’e hayvanların çektiği acının, canlı ihracat ticaretinin “temelden çürümüş” olduğunu gösterdiğini söyledi ve “Kokuşmuş sıcak ve kelimenin tam anlamıyla pis kokulu metal bir gemide 14.000 koyunun katılacağı 60 günlük bir yolculuk düşünülüyor. Bunun Avustralyalıların Avustralyalı hayvanlara uygulamayı beklediği hayvan refahı standartlarıyla tutarlı olduğunu hayal etmek çok zor.”söz konusu.

Avustralya Tarım Bakanlığı da hayvanlarda ciddi bir sağlık sorununa dair herhangi bir kanıt görmediğini ve biyogüvenlik ve hayvan refahı standartlarının korunmasını sağlamak için ihracatçılar ve endüstri kuruluşlarıyla birlikte çalıştığını söyledi.

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu