Haber

5 bin balık daha körfeze salınacak

KOCAELİ (İGFA) –Çevre yatırımlarıyla İzmit Körfezi’ne hayat veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’nde Balık Tutma projesine devam ediyor.

Daha önce İzmit Körfezi’ne 36 bin yavru bırakan Büyükşehir Belediyesi, 28 Nisan Cuma günü İzmit Körfezi’ne 5 bin yavru bırakacak.

Böylece 2017’den bu yana geçen 5 yılda toplam 41 bin yavru balık denizle buluşmuş olacak.

Çevre yatırımlarına ağırlık veren ve İzmit Körfezi’ni gelişmiş biyolojik arıtma tesisleriyle çevreleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, balık türlerinin zenginleştirilmesi, biyolojik çeşitliliğin korunması ve insanların denizden daha fazla yararlanması için İzmit Körfezi Balıkçılık Projesi’ni başlattı. İzmit Körfezi’nden alınan kalkan, levrek ve çipura çeşitlerinden elde edilen damızlık balıklar, Trabzon Su İşleri Merkez Araştırma Enstitüsü ve Akdeniz Su İşleri Araştırma, Üretim ve Eğitim Enstitüsü’nde çoğaltıldı.

TOPLAM 41 BİN BALIK

Damızlık balıklardan elde edilen yavrular 2017 yılında İzmit Körfezi’ne salınmaya başlandı. Bu zamana kadar İzmit Körfezi’ne 36 bin levrek, kalkan ve çipura yavrusu salıverildi.

Büyükşehir Belediyesi, 28 Nisan Cuma günü 5 bin yavru balığı İzmit Körfezi’ne bırakacak.

Dilovası Tavşancıl sahilinde saat 11.00’de gerçekleştirilecek programla 41 bin yavru balık İzmit Körfezi’ne bırakılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu