Ekonomi

Aksa Enerji Özbekistan’da yeni doğalgaz santrali kuracak

Aksa Jeneratör A.Ş.’nin 9 Kasım 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yaptığı açıklamaya göre, Aksa Enerji Üretim A.Ş., Enerji Bakanlığı’na bağlı NEGU (Özbekistan Ulusal Elektrik Şebekesi) ile birlikte Özbekistan, Özbekistan’ın Talimercan şehrinde. 430 megavat kurulu güce sahip doğal gaz kombine çevrim santralinin kurulması ve işletilmesine ilişkin anlaşma imzalandı.

Bu kapsamda şirket, geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinden bu yana Taşkent ve Buhara şehirlerinde toplam 3 santral ve 740 megavat kurulu güçle ticari üretim yaptığı Özbekistan’da konsey gücünü artıracak. Talimercan’da kurulacak yeni santral ile 1.170 megavat’a çıkacak.

Santralde elektrik üretimi için ihtiyaç duyulan doğalgaz Özbekistan Hükümeti tarafından ücretsiz sağlanacak olup, üretilecek elektriğin satış fiyatı 25 yıl ABD doları bazlı garantili kapasite kapsamında belirlenecek. ücret.

Talimercan Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin inşaatına gerekli arazi tahsislerinin ardından başlanacak. Hedef, inşaatın 12 ay içinde tamamlanarak santralin devreye alınmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu