Haber

Aliyev, ülkedeki seçimin Azerbaycan halkı için tarihi önem taşıdığını belirtti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’inve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ınSeçimlerdeki başarısından dolayı tebrik ettiği Aliyev’e, seçimleri gözlemlemek üzere Azerbaycan’da bulunan Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Genel Sekreteri de eşlik etti. Sergey Lebedevkabul etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Aliyev, resepsiyonda yaptığı konuşmada, dün yapılan seçimlerin ilk kez ülke topraklarının tamamını kapsadığına dikkat çekerek şunları söyledi: hankendiŞuşa ve diğer bölgeler dahil tüm bölgelerde seçim yapılması Azerbaycan halkı için özel tarihi önemtaşıdığını vurguladı.

Aliyev, zorunlu göçmenlerin bir kısmının yurtlarına döndüğünü belirterek, Büyük Geri Dönüş Programı olarak tanımladıkları bu sürecin ilk aşamasının 2026 yılında tamamlanacağını ifade etti.

Azerbaycanlılar, ülke 7 yıl iktidarda kalacakYeni cumhurbaşkanını seçmek için dün sandık başına gitti.

Ermeni işgalinden kurtarılan bölgelerde de sandıklar kurulmuş, böylece ilk kez Azerbaycan’ın tüm topraklarında seçimler yapılmıştı.

Karabağ’ın sembol şehri Şuşa, bir zamanlar ayrılıkçı Ermeni yönetiminin işgali altındaydı. Başkent‘ olarak kullandığı Hankendi, Hocalı, Hocavend, Ağdere, Ağdam, Cebrail, Fuzuli, Zengilan, Gubadlı, Laçin ve Kelbecer’deki seçmenler, Azerbaycan Cumhurbaşkanının seçilmesi için oy kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu