Haber

Araştırma: Cilt rengiyle ilişkili 135 yeni gen tanımlandı

News Medical Life Sciences’ta yer alan habere göre, Oklahoma Üniversitesi’Vivek Bajpai’den ve Stanford Üniversitesi’Araştırmacılar tarafından yapılan çalışmada, insanlara ten rengini veren pigmentasyonla ilişkili 135 yeni gen tespit edildi.

Araştırmacılar, “olarak da tanımlanan cilt pigmentini bulmuşlardır. melanin“Üretimi etkileyen işlevsel olarak farklı 169 gen bulduk, bunlardan 135’i daha önce pigmentasyonla ilişkili değildi.

Araştırmaya göre, yeni keşfedilen iki gen olan KLF6 ve COMMD3’ten biri olan DNA bağlayıcı protein KLF6, insan ve hayvanlarda melanin üretiminin kaybına neden olurken, diğer cinslerde melanin üretiminde rol oynuyor.

COMMD3, melanozomların asitliğini kontrol ederek melanin sentezini düzenler.

Bajpai iş hakkında “Melanini neyin düzenlediğini anlayarak, daha açık tenli insanları melanom veya cilt kanserinden korumaya yardımcı olabiliriz. Bu yeni melanin genlerini hedefleyerek vitiligo ve diğer pigmentasyon hastalıkları için melanin değiştirici ilaçlar da geliştirebiliriz.‘ diye ilan etti.

Araştırmacılar, bu tür melanin üreten genleri keşfederek mikroplara ve hastalıklara karşı etkili müdahaleler geliştirebilirler.

Araştırma “Journal Science” dergisinde yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu