Haber

Arnavutluk Başbakanı Rama’dan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Guterres’e tahıl anlaşması tebriği

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, tahıl koridoru mutabakatının 120 gün uzatılmasına ait yaptıkları çalışmalar nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Birleşmiş Millet (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’i tebrik etti.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, İstanbul’da imzalanan ve süresi 19 Kasım’da sona erecek olan tahıl koridoru muahedesinin 120 gün mühletle uzatılması kararına ait açıklamalarda bulundu. Toplumsal medya hesabından paylaşım yapan Başbakan Rama, “Arnavutluk, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yenilenmesini memnuniyetle karşılıyor. Bu önemli gıda tedariki hattı, tüm dünya için hayati önem taşıyor. Türkiye’yi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i güçlü kararlılıklarından dolayı tebrik ediyorum. Diplomasi her zaman çözüm bulmanın en iyi yoludur” sözlerini kullandı.

Tahıl koridoru mutabakatı 22 Temmuz’da Rusya ve Ukrayna arasında BM ve Türkiye arabuluculuğunda İstanbul’da imzalanmıştı. Moskova idaresi, muahede kapsamında olmasına karşın kendi besin eserlerini ve gübresini ihraç edemediğini belirtmiş, bunun sağlanmaması durumunda 19 Kasım’da muahededen ayrılmaya hazır olduğunu vurgulamıştı. Muahedenin imzalanmasından bu yana 11 milyon tondan fazla tahıl eseri sevkiyatı gerçekleştirildi. – TİRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu