Ekonomi

Azerbaycan’dan Türkiye’ye büyük destek: 100 milyon dolar yardım ayırdık

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Türkiye’nin yardımına koşan ilk ülke olan Azerbaycan, deprem vilayetlerine mali desteğini sürdürecek. Azerbaycan, Kahramanmaraş’ın yeniden inşası için 100 milyon dolarlık bir yardım bütçesi hazırladı.

Depremlerin ardından arama kurtarma ve insani yardım grubuyla Türkiye’nin yaralarının sarılmasına yardımcı olan Azerbaycan, mali desteğini sürdürüyor. Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği tarafından düzenlenen iftar programına Azerbaycan Millet Meclisi Başkan Yardımcısı Adil Aliyev de katıldı.

“BİZ ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Sabah’ın haberine göre Aliyev, bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, önceki gün 6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ı ziyaret ettiklerini ve bölgede incelemelerde bulunduklarını söyledi. Aliyev, ” Depremin hemen ardından çocuklarından yaşlılarına kadar tüm Azerbaycan Türkiye’nin yanında olmak istedi ve bu da oldu. Cumhurbaşkanımız Kahramanmaraş için 100 milyon dolar ayırdı. Azerbaycan Caddesi’nin yeniden inşasına temel olacağız. Oradaki yerleri de ziyaret ettik. Yakın gelecekte yeni çalışmalar başlayacak. Biz elimizden geleni yapacağız. Millet olduğumuzu her zaman göstereceğiz. Cumhurbaşkanımız Haydar Aliyev’in dediği gibi Türkiye’nin sağlığı bizim sağlığımızdır, Türkiye’nin inşaatı bizim inşaatımızdır.dedi.

Aliyev, Türkiye’nin Karabağ’ın Ermeni işgalinden kurtarılmasında tüm imkanlarıyla Azerbaycan’ın yanında yer aldığını vurgulayarak, “Milletimiz hep bir bütün olarak var olacaktır. Milletimizi ve kardeşliğimizi sevmeyen nice devletler var. Ama biz bunlara karşı tek vücut olarak durabilmeliyiz. Türkiye’nin kısa zamanda büyük başarılar elde ettiğini bilerek istiyoruz. Türkiye’nin her zaman arkasında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.”söz konusu.

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu