Ekonomi

Bakan Nabati’den kararlılık mesajı

Nebati, sosyal medya hesabında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) açıkladığı şubat ayı bankacılık verilerini değerlendirdi.

Söz konusu verilerin bankacılık sektörünün güçlü sermaye yapısı, yüksek verimlilik kalitesi ve kârlılık oranları ile çok sağlıklı bir görünüme sahip olduğunu teyit ettiğine işaret eden Nebati, şunları kaydetti:

“Sektörün sermaye yeterlilik oranı Şubat 2023 prestijiyle yüzde 17,1 ve bu oran yasal asgari sınır olan yüzde 8’in ve yüzde 12 olan hedef oranın oldukça üzerinde. Sahip olduğu yüksek sermaye yeterlilik rasyosu, bankacılık sektörümüzün olası risklere karşı önlem olarak değerli bir sermaye tamponuna sahip olduğunu göstermektedir. Bir diğer konu ise sektörün takibe dönüşüm oranının yine 2023 Şubat ayının prestijiyle yüzde 1,9 gibi çok düşük bir seviyede gerçekleşmesi. Bu da sektörün sağlıklı etkin kalitesinin altını çiziyor.”

“Miras aşikardır”

Nebati, bankacılık sektörünün son dönemde küresel piyasalarda uygulanan “aşikar” sıkı para politikaları sonucunda finansal sistemin içine düştüğü zor koşullarda bu sağlıklı görünümü yakalamayı başardığını vurguladı.

Ayrıca bankacılık sektörünün küresel finans piyasaları ile bütünleşik yapısının, nitelikli insan kaynağının ve teknolojik uygulamalardaki öncü eylemlerinin ülkeyi bu alanda ön plana çıkardığını ifade eden Nebati, şunları kaydetti: Türk Yüzyılı’nın amaçlarına yönelik kararlı adımlar. değerlendirmesini yaptı.

haberaladag.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu