Ekonomi

BIST 100 Endeksi Artışla Tamamlandı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günü yüzde 0,98 kazançla 8.169,89 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 78,99 puan artarken, toplam işlem hacmi 87,3 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 0,40 oranında değer kaybederken, holding endeksi yüzde 1,10 oranında değer kazandı.

Sektör endekslerinden en çok kazanan yüzde 3,22 ile madencilik olurken, en çok düşen ise 0,72 ile sigorta oldu.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), siyasi faiz oranı olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 250 baz puan artırarak yüzde 45’e yükseltti.

Analistler, faiz artırım sürecinin tamamlanmış olabileceğini ancak TCMB’nin enflasyonda belirgin bir yavaşlama sağlanana kadar mevcut sıkı para politikasını sürdürebileceğini belirtti.

ABD ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde beklentilerin üzerinde büyüdü. Ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYİH), 2023 yılının Ekim-Aralık döneminde yıllık yüzde 3,3 arttı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yılın ilk toplantısında piyasa beklentileri doğrultusunda 3 ana politika faiz oranını sabit tuttu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB Yönetim Kurulu’nun “faiz indirimlerini tartışmak için henüz çok erken” olduğu konusunda hemfikir olduğunu belirtti.

Analistler, ABD’de GSYH’nin beklenenden güçlü çıkmasının ekonomide “yumuşak iniş” ihtimalini artırdığını vurgulayarak, ABD ekonomisinin resesyon kaygılarına meydan okuyarak seçim yılında iyimser bir tablo ortaya koyduğunu belirtti.

Analistler, ECB’nin yaz aylarında faiz indirimine gitmesinin mümkün olmasına rağmen Nisan ayının hala masada olduğunu ifade etti.

Yarın yurt içinde veri gündeminin sakinleşeceğini, yurt dışında ise ABD’de kişisel gelir ve harcamaların ön plana çıkacağını belirten analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 8.200 ve 8.300 seviyelerinin direnç, 8.100 ve 8.060 puanlarının ise direnç olduğunu kaydetti. destek pozisyonundalar.

demirkoyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu