Teknoloji

Dünya Kupasında Kullanılacak Yeni ‘Ofsayt Teknolojisi’

Dünyadaki tüm futbol hayranları, VAR birinci çıktığından beri ikiye bölünmüş durumda. Kimisi VAR’ın getirdiği daha keskin ve adil sonuçları savunurken kimisi futbolun insanların yanlışlarıyla hoş bir oyun olduğunu savunuyor.

VAR’ın en çok işlediği durumlardan biri de alışılmış ki ofsayt durumları. Tekrar kimilerine nazaran teknolojiyle alınan milimetrik ofsayt kararları futbolun ruhunu öldürürken bazılarına nazaran oyunun kalitesini arttırıyor. FIFA, 2022 Katar Dünya Kupasında kullanacağı ofsayt teknolojisini açıklayarak insanların bu tartışmalarını daha da körükleyecekmiş üzere görünüyor.

FIFA’nın açıkladığı yeni ofsayt teknolojisi, çok daha süratli çalışacak ve çok daha keskin kararlar alınmasını sağlayacak

FIFA’nın geliştirdiği yeni yarı otomatik ofsayt teknolojisi, en güç ofsayt kararlarında bile evvelki sisteme nazaran çok daha süratli karar verecek ve ofsayt pozisyonunun 3 boyutlu canlandırması hem stadyumda hem de TV’deki izleyicilere canlı olarak yayınlanacak.

Katar’da gerçekleşecek Dünya Kupasının maçlarının oynanacağı her stadyuma yerleştirilen 12’şer kamera, her oyuncunun bedenindeki 29 noktayı takip edecek ve maç topunun içindeki bir sensör sayesinde topun ayaktan ne vakit çıktığı bilinerek 3 boyutlu bir model oluşturulup VAR odasına sunulacak.

Bununla birlikte Collina’nın açıklamasına nazaran ofsayt kararının mukadderatı, her ne olursa olsun orta hakemin ellerinde bulunacak. VAR yalnızca takviye olması hedefiyle orta hakemi konumu izlemeye çağıracak. Yani milimetrik durumlarda orta hakem ‘ofsayt değil’ kararı da verebilir. Siz yeni teknoloji hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu