Haber

Emlakçı derneği başkanı Mersin’de kiralara isyan etti! Elini vicdanına koy..

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yakın olan Mersin’de depremzedeler kendilerine tahsis edilen otel, sosyal tesis ve sığınaklara yerleştiriliyor.

Kamu kurumları, belediyeler ve STK’ların seferber olduğu kentte, bazı ev sahipleri fırsatçılık yapmaya başladı.

Toroslar, Akdeniz, Yenişehir ve Mezitli ilçelerinde konut kiraları iki katına çıkarken, Silifke ve Faziletli ilçelerinde kiralar yıllık ve peşin olarak isteniyor.

3 bin TL’den 8 bin TL’ye

1 milyon 916 bin nüfusu depremzedelerin gelmesiyle yüzde 40 artan kentte; En düşük konut kirası 3 bin TL’den 8 bin TL’ye çıktı.

“Depremden önce Mersin genelinde konut sorunu vardı”

MTSO Gayrimenkul Komite Başkanı, TÜGEM İl Başkanı Ümit Mete, kentte önemli bir konut krizinin ortaya çıktığını belirterek, şunları söyledi:

Mersin, deprem bölgesine yakınlığı nedeniyle yoğun göç almıştır. Aslında şehirde konut sorunu vardı; Son dönemdeki göçlerle birlikte önemli bir sorun haline gelmiştir. Depremden önce Mersin genelinde barınma sorunu vardı. Özellikle yabancıların gelişi bu sorunu artırmış, depremzedelerin gelmesiyle bu sorun gün yüzüne çıkmıştır. İkinci depremden sonra şehre gelenler oldu. Kıyı kesimindeki Mersin halkı da yaylalara ve yazlıklara göç etmiştir. Barınma sorunları burada da ortaya çıktı.

“Satış rakamlarında da çok ciddi artışlar görüyoruz”

Mülk sahiplerinin talep ettiği kiralar nedeniyle emlakçıların dahi zor durumda olduğunu anlatan Mete, şunları kaydetti:

Buradaki en büyük şikayetimiz; Konut fahiş fiyatlara yükseldi. İlk günlerdeki fiyat artışıyla mülk sahipleri bizi zor durumda bıraktı. Bu durumu depremzedelere aktarmaya utandık. Son zamanlarda biraz daralttık. Bu medikal ilanları takip ettik, mülk sahiplerini aradık ve uyardık. Onları durdurmaya çalışıyoruz. Emlakçıların bu artışlara bir etkisi yoktur, olamaz. Depremin ardından tüm emlakçılar depremzedelerin barınması için ellerinden geleni yaptı, rastgele bir heyet almadılar. Ancak istemediğimiz bir fiyat artışı oldu. Kiralamanın yanı sıra konut satışı da en büyük sorun olmaya başladı. Satış rakamlarında da çok ciddi artışlar görüyoruz. Bunlarla ilgili de gerekli süreçleri başlatacağız. Mülk sahiplerine vicdani ve insani bir davette bulunmak istiyorum. Bu felaket hepimizin başına gelebilir; İnsanlık adına ellerini vicdanlarına koymalarını tavsiye ediyorum. Resmi kurumlarla birlikte bu kişilere yaptırım uygulayacağız. Açıkladığımız bazı şeyler var ki emlakçılar olarak ilanlarını paylaşmayız. Sözlü ve yazılı uyarılarımız var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu