Ekonomi

GES Projesi ile enerji maliyetleri düşecek

İncil Demir

Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Seçer, depolama ve depolama alanında hizmet vermek üzere inşa edilen depoların artan elektrik fiyatları karşısında daha uygun fiyat koşullarında kullanılması hedefiyle 2022 yılında yatırımını yaptıkları GES projesinin daha uygun fiyatla gerçekleştirileceğini söyledi. maliyeti, bu yıl faaliyete geçecek.

Başkan Seçer, “GES projesi sayesinde enerji maliyetleri düşecek ve elektrik tüketimini minimuma indirerek enerji tasarrufu sağlayacağız” dedi. Lider Seçer, 8 dönüm arazi üzerinde faaliyete geçirdikleri 40 bin tonluk lisanslı antrepo ve 2 bin 500 tonluk soğuk hava deposu yatırımı ile depolama altyapılarının güçlendirildiğini belirterek, Türkiye’ye katkı sağlayacak bu değerli yatırımları sözlerine ekledi. bölge ekonomisi, ticareti ve tarım işlerinin değerlenmesi, bu değerli yatırımların elektrik ihtiyacını karşılayacak ve kendi elektriğini üretecek proje çalışmalarına son verecektir. geldiğini kaydetti. Projenin çevre bilinci oluşturması ve enerji ekonomisinin düşük maliyetlerini ve geri kazanımlarını ortaya çıkarması planlanmaktadır.

Seçer, Tarsus Ticaret Borsası’nın GES projeleri ile hem depo yatırımları hem de hizmet binaları için 2 farklı projeyi tamamlaması durumunda 500 bin kilovatlık üretimle ilk yılda ortalama 750 ton Co2 (Karbon Dioksit) salınımının önüne geçileceğini belirtti.

Lider Seçer, onay süreci tamamlanan ve bu ay sonunda devreye alınması planlanan 1. Etap TTB LİDAŞ GES projesinin deneme üretimlerinin başarıyla gerçekleştirildiğini bildirdi. Etap hizmet binası TTB GES projesi için onay yazılarının gelmesi halinde 1 ay içinde tamamlanmasını bekliyoruz” dedi.

Bu projeler kapsamında elektrikli araç şarj istasyonunun da yer almasının planlar arasında yer alacağını söyledi. Önder Seçer, bu büyüklükte ilçe bazlı GES projesi yapan ilk borsa olduklarını belirterek, sistemin bölgedeki sanayi kuruluşları ve devlet kurumları tarafından değerlendirilmesi ve uygulanması gerektiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu