Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası faiz artırımını sonlandırabilir

İngiltere Merkez Bankası’nda (BoE), COVID-19 sonrası küresel ekonomiyi etkileyen yüksek enflasyonla başa çıkmak için faiz oranlarını artırma politikası Aralık 2021’den bu yana devam ediyor.

BoE Para Politikası Kurulu, 16 Aralık 2021’de ilk kez yüzde 0,10 ile tüm zamanların en düşük seviyesinde olan politika faizini 15 baz puan artırarak yüzde 0,25’e yükseltti. Banka, bu tarih itibarıyla üst üste 11 kez faiz artırımına giderek politika faizini %4,25’e yükseltti.

İngiltere’de son 1,5 yıldır devam eden bu süreç 1980’li yıllardan itibaren gözlemleniyor. “en büyük sıkma döngüsü”olduğu belirtilmektedir.

Ekonomistler, BoE’nin 11 Mayıs’taki toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırarak politika faizini yüzde 4,50’ye çıkaracağını ve sıkılaştırma döngüsünü sonlandıracağını öngörüyor.

BoE Para Politikası Komitesi eski üyesi ve Oxford Economics Kıdemli Ekonomi Danışmanı Michael SaundersFaiz oranlarındaki artışın ekonomik aktiviteyi yavaşlattığını ve işgücü piyasasındaki tıkanıklığı hafiflettiğini söyledi.

Emlak piyasasındaki zayıflamanın sıkı para politikasının da işareti olduğunu belirten Saunders, şu değerlendirmede bulundu:

Mart ayında yüzde 10,1 olan enflasyonun Nisan ayında yüzde 8’e gerilemesini beklediklerini belirten Saunders, “Enflasyonun yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 5-6, son çeyreğinde ise yüzde 3 olmasını bekliyoruz. Önümüzdeki yıl enflasyonun hedeflenen yüzde 2 seviyesinde olmasını bekliyoruz. Burada tek belirleyici para politikası değil. enerji çok büyük bir rol oynuyor.”söz konusu.

Saunders, BoE Para Politikası Kurulu’nun yakın dönemde faiz indirimine gitmesini beklemediklerini de sözlerine ekledi.

Gıda ve hizmetler segmentinde enflasyon endişe verici

EY ITEM Kulübü Baş Ekonomi Danışmanı Martin BeckÖte yandan, gıda enflasyonunun son 45 yılın en yüksek seviyesini görmesi ve hizmetler faslı enflasyonunun değişmeden kalmasının BoE için endişe kaynağı olduğunu belirtti. “Yine de enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle enflasyonun bu yıl düşeceğini düşünüyoruz. Buradaki risk, son dönemde fiyat baskılarının devam etmesi nedeniyle enflasyonun ne kadar hızlı düşeceğine dair belirsizlik.”sözlerini kullandı.

Beck, istihdam verilerinin ve ekonomide beklenenden güçlü toparlanmanın önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda dengeyi yeni bir artış kararına götürebileceğini ifade etti. Faiz oranının 25 baz puanlık nihai artışla yüzde 4,50’ye çıkacağını tahmin ediyoruz.”söz konusu.

EY İTEM Kulübü ayrıca, BoE’nin bu yılın sonuna kadar faiz oranlarını indirebileceğini ve 2024’te daha fazla indirim yapabileceğini tahmin etti.

Bu makale ilk olarak My Economy’de yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu