Ekonomi

İZSU’dan Çeşme’ye 1 milyar liralık rekor yatırım

İçme suyu şebekesinin üçüncü etabının temeli cuma günü atılıyor

 

  • İzmir’in dünyaca ünlü turizm merkezi Çeşme’nin içme suyu altyapısının tamamen yenilenmesi için tarihi bir yatırıma imza atan İZSU Genel Müdürlüğü, 16 Aralık Cuma günü projenin üçüncü fazının temelini atacak. -11 mahallede hizmet verecek uzun içme suyu limiti 278 milyon liraya mal olacak.
  • İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Çeşme’nin içme suyu, altyapı ve arıtma hizmetlerine yaptığı yatırım büyüklüğünün 1 milyar liraya ulaştığını söyleyen Önder Tunç Soyer, “Türkiye’de bir ilçenin altyapısı için planlanan en yüksek maliyetli yatırımı yapıyoruz. Çeşme sadece İzmir’in değil Türkiye’nin de gözbebeğidir. Turizmde bir dünya markası olmayı hak eden Çeşme için harcanan her kuruşa değer.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında nüfusu 1 milyonu aşan Çeşme’nin su sorununu çözecek tarihi yatırımın üçüncü etabının üretimine başlıyor. Eskiyen ve kaçaklara neden olan tüm isale hatları ile su şebekesinin yenilenmesini içeren 350 kilometrelik üçüncü etabın temeli, 16 Aralık Cuma günü saat 11.30’da Çeşme Musalla Mahallesi’nde törenle atılacak.

1 milyar liralık yatırım

2014 yılında 6360 sayılı kanunla Çeşme ilçesinin hizmet sorumluluğunu üstlenen İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçenin içme suyu şebekesinin ekonomik ömrünü tamamen doldurması ve arızalardan dolayı sürekli kesintiler yaşanması nedeniyle tarihi bir yatırıma başladı. 1. Etap içme suyu kısıtlama projesi kapsamında Germiyan, Ildır, Reisdere, Şifne, Yalı ilçelerinde 200 kilometrelik içme suyu sınırının yenilenmesi projesinde sona gelindi. 2. etap içme suyu limiti projesi ile 450 kilometrelik içme suyu şebekesi inşaatı tamamlandı. Alaçatı, Ardıç, Altınyunus, Boyalık, Celal Bayar, Çakabey, Fahrettinpaşa ve Ilıca mahallelerinde kesintisiz su mevcuttur. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımıyla temeli cuma günü atılacak olan 350 kilometrelik 3. Etap İçmesuyu Sınır Projesi ile Altınkum, Cumhuriyet, Çiftlik, Dalyan, İsmet İnönü, Musalla, Ovacık, Sakarya, Şehit Mehmet, Üniversite ve 16 Eylül yeni içme suyu altyapısı ile buluşacak. Projenin üçüncü fazı 278 milyon liraya mal olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Çeşme’de bugüne kadar yaptığı ve planladığı altyapı yatırımlarının maliyeti 1 milyar lirayı buluyor.

Tek bir ilçede yapılan en büyük altyapı yatırımı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Çeşme’nin içme suyu, altyapı ve arıtma hizmetlerine yaptığı yatırım büyüklüğünün 1 milyar liraya ulaştığını söyleyen Önder Tunç Soyer, “Türkiye’de bir ilçenin altyapısı için planlanan en yüksek maliyetli yatırımı yapıyoruz. Çeşme sadece İzmir’in değil Türkiye’nin de gözbebeğidir. Turizmde bir dünya markası olan Çeşme için harcanan her kuruşa değer.”

Çeşme’nin 50 bin civarındaki nüfusunun yaz aylarında dünyanın dört bir yanından gelen turistlerle birlikte 1 milyona ulaştığını vurgulayan Lider Soyer, “Çeşme’de yerleşik nüfusa oranla sadece altyapıya harcanan tutar açısından bir yatırım rekoru kırdık. “

2025 yılında tamamlanacak

İZSU Genel Müdürlüğü Çeşme 3. Etap İçme Suyu Projesi kapsamında yaklaşık 37 km iletim ve 247 km şebeke sınırı döşenerek toplam 284 km üretim gerçekleştirilecektir. Ayrıca yaklaşık 70 km branş boru üretimi öngörülmektedir. Ayrıca Ovacık Mahallesi’nde 60 adet eser ve 1 adet hidrofor temin edilerek sac dolap içerisine montajı yapılacaktır. İmalat aşamasında ise İsmet İnönü, Cumhuriyet, Ovacık, 16 Eylül, Musalla, Çiftlikköy, Dalyan, Sakarya, Şehit Mehmet ve Altınkum mahallelerinde çalışmalar yürütülecek. Projenin 2025 yılı Nisan ayında tamamlanması planlanıyor. Turizm dönemini de kapsayan 15 Mayıs-15 Ekim ortalarına denk gelen hafriyat yasağı döneminde herhangi bir çalışma yapılmayacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu