Ekonomi

Kasım ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu yayınlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu’na göre, Kasım ayında gıda hariç tüm alt gruplarda yıllık tüketici enflasyonu gerilerken, enflasyondaki düşüşe en önemli katkı 0,98 ile temel mal grubundan geldi. puan.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Kasım ayında Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 2,88 arttığını ve yıllık enflasyonun yüzde 84,39’a gerilediğini açıklamasının ardından TCMB Fiyat Gelişmeleri Raporu da yayınlandı.

Rapora göre, Kasım ayında bir önceki aya göre yıllık tüketici enflasyonuna katkı gıdada 0,87 puan artarken, temel mallarda 0,98 puan, güçte 0,93 puan ve hizmetlerde 0,09 puan azaldı. Alkol-tütün-altın kümelenmesinin enflasyon üzerindeki etkisi açıkçası değişmedi.

Bu çerçevede, enerji ve temel mal grupları yıllık tüketici enflasyonundaki gerilemede belirleyici olurken, aylık gıda grubu fiyat gelişmeleri öne çıktı.

Mevsimsellikten arındırılmış bilgilerle incelendiğinde, son dönemde B ve C endekslerinde aylık artışlarda gözlenen yavaşlama, her iki endekste de daha belirgin olarak C endeksinde devam etmiştir. Böylece B ve C endekslerinin yıllık değişim oranları sırasıyla 0,83 ve 1,54 puan azalarak yüzde 76,18 ve yüzde 68,91’e geriledi.

Kasım ayında kira artışı bir önceki aya göre yavaşladı

Hizmet fiyatları Kasım ayında yüzde 2,18 artmış, yıllık küme enflasyonu 0,48 puan artarak yüzde 60,72 olmuştur. Bu dönemde yıllık enflasyon kira ve haberleşme hizmetlerinde artarken, diğer alt gruplarda gerilemiştir.

Mevsimsellikten arındırılmış verilere göre kira alt grubundaki aylık artış Kasım ayında bir önceki aya göre yavaşlamıştır.

İletişim alt grubunda fiyatlar telefon görüşmeleri ve internet ücretlerinin etkisiyle yüzde 2,96 artarken, bu grupta yıllık enflasyon yüzde 29,17’ye yükseldi. Diğer hizmetler alt grubunda ise Kasım ayında fiyatların aylık yüzde 1,41 arttığı gözlenirken, bu gelişmede bakım-onarım, eğlence-spor hizmetleri, konut hizmetleri ve sigorta hizmetlerinin etkisi hissedildi.

Ulaştırma hizmetlerinde fiyatlar Kasım ayında nispeten yatay seyrederken, yıllık kümelenme enflasyonu 1,54 puan gerilemiştir. Yeme-içme hizmetlerinin ağırlıklı olduğu lokanta-otel kümelenmesinde fiyatlar yüzde 3,18 oranında artmasına rağmen baz etkisiyle yıllık enflasyon yüzde 80,30’a gerilemiştir.

Yıllık temel mal enflasyonu tüm alt kümelerde düştü

Temel mal grubu yıllık enflasyonu Kasım ayında 3,54 puan azalarak yüzde 76,11 olmuştur. Bu dönemde tüm alt gruplarda yıllık enflasyon gerilemiştir.

Altın hariç dayanıklı tüketim malları fiyatları Kasım ayında %2,46 artarken, bu gelişmede beyaz eşya, mobilya ve otomobil kalemleri belirleyici oldu. Dayanıklı mal grubunda yıllık enflasyon baz etkisiyle 2,97 puan azalarak yüzde 89,5 olmuştur.

Benzer bir görünüm sergileyen diğer temel mal fiyatları Kasım ayında yüzde 2,17 artmış, yıllık enflasyon ise 3,74 puan azalarak yüzde 81,64 olmuştur. Bu alt gruptaki fiyat artışında kişisel bakım ürünleri ve ev temizlik malzemeleri öne çıkmaya devam etti.

Giyim ve ayakkabı grubunda yıllık enflasyon, mevsimsel eğilimin aksine Kasım ayında yüzde 1,54 oranında gerileyerek 4,41 puan azalarak yüzde 36,22 olmuştur.

Yıllık enerji enflasyonu baz etkisiyle Kasım ayında geriledi

Yıllık enerji enflasyonu Kasım ayında baz etkisiyle gerilerken, bu kümede aylık artış görece ılımlı olmuştur. Böylece, Kasım ayında elektrik fiyatları geçen aylara göre düşük oranda %1,28 oranında arttı. Küme yıllık enflasyonu ise baz etkisiyle 10,06 puan azalarak yüzde 118 olmuştur.

Akaryakıt fiyatlarında gözlenen yüzde 1,19’luk artışın etkisi aylık artışta hissedildi.

Bu dönemde uluslararası propan ve bütan fiyatlarındaki gelişmelerin ardından tüpgaz fiyatları yüzde 2,73 oranında arttı. Kasım ayında şebeke suyu fiyatları yüzde 3,33 arttı.

Yaş meyve ve sebze fiyatlarındaki artış hızlandı

Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon Kasım ayında 3,50 puan artarak yüzde 102,55 olmuştur. İşlenmemiş gıdada yıllık enflasyon 5 puan artarak yüzde 97,24’e, işlenmiş gıdada ise 2,03 puan artarak yüzde 107,35’e yükseldi.

Bu dönemde işlenmemiş gıda kümelenmesinde mevsimsellikten arındırılmış veriler yaş meyve sebze fiyatlarındaki artışın hızlandığına işaret etmektedir. Diğer işlenmemiş gıda kaleminde ise başta süt fiyatları olmak üzere pirinç, patates ve bakliyat fiyatlarındaki artışlar dikkat çekti.

İşlenmiş gıda fiyatlarındaki yüzde 5,86’lık artışta çiğ süt fiyatlarına yansıyan başta peynir ve diğer süt ürünleri olmak üzere ekmeklik tahıllar, katı-sıvı yağlar, alkolsüz içecekler ve konserve sebze ürünlerinin etkisi öne çıktı.

Alkollü içecekler ve tütün ürünleri grubunda Kasım ayında fiyatlar bir önceki aya göre tütün ürünlerinin etkisiyle yüzde 3,19 artarken, yıllık enflasyon 5,61 puan artarak yüzde 83,49 oldu.

Üretici fiyatlarının aylık artış hızı Kasım ayında önemli ölçüde yavaşladı

Kasım ayında üretici fiyatları aylık artış hızı, elektrik ve doğal gaz üretimi ile rafine edilmiş petrol ürünleri ve ana metal sanayi fiyatlarındaki gerilemelerin etkisiyle önemli ölçüde yavaşlamış ve buna bağlı olarak üretici yıllık enflasyonu gerilemiştir.

Buna göre, Kasım ayında yurt içi üretici fiyatları yüzde 0,74 artarken, yıllık enflasyon 21,67 puan azalarak yüzde 136,02 oldu. Bu gelişmede döviz kurları ve emtia fiyatlarındaki ılımlı seyrin etkileri hissedildi.

Ana sanayi kümelerine bakıldığında, Kasım ayı yıllık enflasyonu tüm alt kümelerde gerileyerek daha belirgin bir şekilde güçlenmiştir.

Segmentler bazında aylık fiyat gelişmeleri incelendiğinde, Kasım ayında elektrik, doğal gaz imalatı, rafine edilmiş petrol ürünleri ve ana metal sanayi fiyatları gerilerken, madencilik ve taşocakçılığı, deri, kağıt ve inşaat ile bağlantılı diğer metalik olmayan mineral ürünler fiyat artışlarıyla gündeme geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu