Haber

Litvanya Devlet Başkanı Nauseda, Putin’i ‘Sovyet’ amacı ile suçladı

Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yıllardır Sovyetler Birliği’ni yeniden kurmayı hedeflediğini ve Ukrayna’nın bu noktada Rusya için vazgeçilmez bir unsur olduğunu savundu.

Münih Güvenlik Konferansı’ndaki konuşmasını Twitter hesabından paylaşan Nauseda, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının acımasız olduğunu vurguladı.

Ukrayna’nın savaşı kazanmasına yardım etmenin birincil sorumluluğu olduğunu kaydeden Nauseda, “Sadece Ukrayna’nın geleceği için değil, kendi güvenliğimiz ve refahımız için de Kiev’i desteklemeliyiz. Bu savaşı kazanmak için daha güçlü bir bağ gerekiyor. Çabalarımızın sinerjisi çok önemli hale geliyor.” ifadeleri kullandı.

NATO’nun bölgesel savunma planlarına dikkat çeken Nauseda, karada her zaman tatbikat yapılması gerektiğini ve bölgesel hava savunmasının temelden güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Nauseda, Putin’in yıllardır Sovyetler Birliği’ni yeniden kurmayı hedeflediğini ve Ukrayna’nın bu noktada Rusya için vazgeçilmez bir unsur olduğunu savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu