Haber

Lukashenko’nun mesajı, Putin’in muzip gülüşü: Batı’ya gitmek istiyorlar, geri çekiliyorum

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile St. Petersburg’da bir araya geldi.

Görüşmede Lukashenko, Ukrayna ordusunun çok sayıda asker kaybettiğini belirtti. “ABD’deki tahminlere göre, Ukrayna karşı saldırıdan bu yana 26.000 asker kaybetti.”söz konusu.

“WAGNERİSTLER BATIYA GİTMEMELERİNE İZİN VERİYORLAR”

Lukashenko, ülkesinde konuşlandırılan Wagner savaşçıları hakkında da değerlendirmelerde bulundu, “Wagneristler bizi strese sokmaya başladılar, batıya gitmek istiyorlar. ‘Haydi Varşova ve Rzeszow’a bir gezi yapalım’ diyorlar. Kararlaştırıldığı gibi onları Beyaz Rusya’nın merkezinde tutuyorum.”dedi.

PUTİN: UKRAYNA’YA KARŞI BAŞARISIZ OLDU

Ukrayna’nın karşı saldırıda uğradığı asker kaybının 26 bini aştığını vurgulayan Putin, şöyle konuştu: “Bir karşı saldırı oldu ama başarısız oldu.”ifadesini kullandı.

WAGNER İSYANI VE LUKASENKO’NUN ARABULUCULUĞU

Wagner’in kurucusu Prigojin ve savaşçıları, Haziran ayında Rus yönetimine karşı silahlı bir isyan başlatmıştı. Moskova’ya ilerleyen küme, Lukashenko’nun arabuluculuğuyla ilerlemesini durdurmayı ve Belarus’a taşınmayı kabul etmişti. Paralı askerlerin ülkesinde tutulmasından bahseden Lukashenko, Wagner savaşçılarının tecrübelerinden faydalanacaklarını belirterek, ülkesinin ordusunun bu askerler tarafından eğitileceğini ifade etti. Belarus ordusu Prigojin’de “dünyanın en iyi ikinci ordusu”yapma ve “gerekirse onların yanında savaşma”söz vermişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu