Haber

Mandela: Benzer mücadelelerimizden dolayı Kürtlerle özdeşleşiyoruz

Nelson Mandela’nın torunu Dr. Siyabulela Mandela, İkinci Erbil Forumu’nda “Orta Doğu’nun Dönüm Noktaları ve Geleceği” konulu bir konuşma yaparak, “Kürt halkı kendi kaderini tayin hakkı için mücadele ediyordu. Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen kozmik haklar.” Mandela, benzer bir mücadeleye sahip oldukları için Kürt halkıyla özdeşleştiklerini söyledi.

‘SİZ BENİM HALKIMSINIZ’

Rûdaw’dan Serpil Güneş’in aktardığına göre Mandela, “Kürt halkıyla özdeşleşiyoruz çünkü benzer bir çabayı paylaşıyoruz” diyerek şu ifadeleri kullandı: “Siz benim halkımsınız. Ben de sizden biriyim. Büyük büyükbabam Nelson. Mandela, siz kendi kaderinizi tayin hakkınızı, insan haklarına erişiminizi elde edene kadar özgürlüğümüzün tamamlanmadığını açıkça ortaya koydu. İşte bu nedenle Mandela ve kuşağı nihayet 1990’da özgürlüklerine ve bağımsızlıklarına kavuştu. Mandela, “Filistin halkı ve Ortadoğu’daki Kürt halkı özgürdür” dedi.

‘İZOLASYONLU İNSANLAR ARASINDA BİRLEŞMELİ’

Nelson Mandela’nın 1992’de Türkiye tarafından kendisine verilen Barış Madalyasını reddettiğini hatırlatan Mandela, bunun Güney Afrika’nın Kürt halkının mücadelesine verdiği desteğin açık bir ifadesi olduğunu söyledi. Mandela, Kürtlerin Suriye, Türkiye, Irak ve İran’da yasal haklarını elde etmeleri için desteklediklerini vurguladı. mandela, Ezilen ve tecrit edilmiş halklar arasında birlik ve uyum olmalıdır” dedi. (DIŞ HABERLER)

duzkoyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu