Haber

MEB Yardımcısı Aşkar, Özbekistan’da erken çocukluk konferansında

ANKARA (İGFA) – Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, 14-16 Kasım tarihleri ortasında UNESCO tarafından Özbekistan’ın ev sahipliğinde başkent Taşkent’te düzenlenen Erken Çocukluk Bakımı ve Eğitimi Dünya Konferansı’na Yüksek Düzeyli 1. Oturuma panelist olarak katıldı.

70 ülkeden 2 bin 500’e yakın iştirakçinin yer aldığı toplantının açılış konuşmaları Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavket Mirziyoyev ve UNESCO Genel Sekreteri Audrey Azoulay tarafından yapıldı.

Konferansta; iştirakçi ülkeler, memleketler arası kuruluşlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile gençlik kuruluşları temsilcilerinin sunumlarıyla erken çocukluk eğitimi ve bakımının geliştirilmesiyle ilgili uygulamalara, karşılaşılan zorluklara ve tahlillere yer verildi.

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan habere nazaran konferans; kapsayıcılık, kalite ve refah; erken çocukluk eğitiminde iş gücü ve bakıcılar; siyaset, yönetişim ve finans ile program yenilikleri olmak üzere dört temel başlık altında gerçekleşti.

Bakan Yardımcısı Aşkar, dünyada erken çocukluk eğitimi ve bakımına yönelik karşılaşılan ortak meselelerden kelam ederek son bir yılda Türkiye’de erken çocukluk eğitimine ait yaşanan gelişmeleri aktardı. Tahlile yönelik uygulanan stratejileri aktaran Aşkar, konferansın bütün dünya ülkelerinin ve erken çocukluk eğitimi ve bakımı ile ilgili çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları ile gençlik kuruluşlarının siyaset ve uygulamalarına katkı sağlayacağına inandığını kaydetti.

Aşkar, erken çocukluk eğitiminin, eğitimin başlangıç yıllarından itibaren eşit şartlar sağlamak ve bilhassa sosyoekonomik açıdan dezavantajlı öğrencilerin sahip oldukları dezavantajları büyümeden telafi etmek için kıymetli bir araç olduğunu bu nedenle birçok ülkede her öğrencinin en az bir yıl nitelikli erken çocukluk eğitimi almasının değerli olduğunu söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu