Haber

Muğla’da Torba, Konak, Kızılağaç, Çiftlik Bölgesi Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Tesisi hizmete açıldı

MuğlaBüyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde inşa edilen Torba, Yalı, Kızılağaç, Çiftlik Bölgesi Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Tesisi törenle hizmete açıldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde inşa edilen Torba Atıksu Arıtma Tesisi ve Kanalizasyon Hattı, Bodrum’da tamamlanarak hizmete açıldı. Bodrum’un Torba, Yalı, Kızılağaç, Çiftlik Bölgesi 1. Etap altyapı işlerinin açılış töreni; Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Rektör, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve davetliler katıldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ortak projesi olan ‘İçmeler Arıtma Tesisi ve Torba, Kızılağaç, Çiftlik Mahalleleri Kanalizasyon Şebekesi’ projesi sayesinde söz konusu bölgelerde yaşayan 7 bin 733 kişiye hizmet verecek. Yaz aylarında turizm tesisi ve ikinci konut nüfusu ile Tedavi Tesisinden hizmet alacak kişi sayısı 100 bine ulaşacak.

Projenin hayata geçmesiyle birlikte Büyükşehir Belediyesi tarafından kanalizasyon şebekesine bağlı mahallelerden toplanması gereken atıksu gelirleri 27 yıllığına Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. Büyükşehir Belediyesi uzun vadeli ödeme planlaması ile bir bölgeye daha kanalizasyon ve atık su arıtma tesisi kazandırdı.

Açılış töreninde konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras şunları söyledi:

“Torba bölgesinin büyük bir ihtiyacı olan altyapı çalışmasını Muğla Büyükşehir Belediyemiz ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ortak projede gerçekleştirdi. Bu yatırım için Sayın Bakanımıza ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Torba, “Büyükşehir Belediyemiz Turgutreis Atıksu Arıtma Tesisi, Gümüşlük Atıksu Arıtma Tesisi ve Gümbet Atıksu Arıtma Tesislerimiz en kısa sürede devreye girecek. Bodrum’un arıtma tesisi kapasitesi yüzde 92’ye ulaşacak.”

Bodrum’daki altyapı sorununun yüzde 92’sinin çözüldüğünü belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, şunları söyledi:

“Bakanlığımızla birlikte ilk olarak Ölüdeniz’e arıtma tesisi kurarak önemli bir hizmeti hayata geçirdik. Burada arıtma tesisimizin kapasitesini artırdık ve Ölüdeniz sahilini koruma iradesi gösterdik. 2020 yılında burada temel atma töreninde birlikte olacağız.İlk ünitenin tamamlanmasının ardından yine birlikteyiz.Dilerim Muğla’ya hizmetlerimiz birbirimizle konuşarak ihtiyaçlarımız doğrultusunda devam eder.Çünkü bu tesis Bodrum’da yaptığımız alt yapı yatırımlarına baktığımızda değerli bir katkı sağlıyor.Tesisin kapasitesini yüzde 46’dan yüzde 92’ye çıkarıyoruz.Şu anda yaptığımız çalışmalarla bu tesis yüzde 8 ile yüzde 10 arasında katkı sağlıyor.Protokolümüz Bakanlık ile 27 yaşında.Bu protokol sırasında gerektiğinde kapasite ikiye katlanacak.27 yıldır bakanlığa atıksu bedelini ödüyoruz.Yatırım bedelini hibe vererek karşılamış olacağız.

Bodrum başta olmak üzere il genelinde yaptıkları altyapı yatırımlarıyla büyük eksiklikleri giderdiklerini vurgulayan Başkan Gürün, Bodrum’da altyapı kullanım oranını yüzde 46’dan yüzde 92’ye çıkardıklarını, bu oranı yüzde 100’e çıkaracaklarını vurguladı. gerekli izin işlemleri tamamlandıktan sonra yüzde yapılmış. Gür, şöyle devam etti:

“İmar Planı yetkisine baktığımızda Muğla’nın yüzde 25’i plan yapma yetkisine sahip. Bunlardan biri de Kültür ve Turizm Bakanlığımız. Proje yapın Dileğimiz Çevre, Kültür ve Turizm Bakanlığı veya Özelleştirme İdaresi’dir.Bodrum çok özel bir yer. Bu nedenle Bodrum’da ilimizin en büyük tesisi olan Turgutreis’e arıtma tesisini yapıyoruz. Kanalizasyon projesinde de son noktaya geldik. Ayrıca Gümbet ve Gümüşlük Arıtma Tesislerini de yenileyerek kapasitelerini arttırıyoruz. Bu çalışmalarla Bodrum’daki altyapı kullanım oranını yüzde 46’dan yüzde 92’ye çıkardık. Bunların yüzde 8’inde ÇED çalışması var. Bu sıkıntıları aşacağız ve mevcut yatırımlarımıza ek yatırımlar yapacağız. Bodrum” “Altyapısını da yüzde yüz bitirmiş olacağız. Bugün açılışını yaptığımız tesisin Bodrum’umuza ve Muğla’mıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türkiye’nin ve dünyanın en değerli turizm destinasyonlarından biri olan Muğla’nın geleceğini güvence altına almak için adımlar atıyoruz. Bakanlığımız yerel yönetimlerle iş birliğini her zaman güçlü tuttu. İşbirliğine imza attık. Muğla Büyükşehir Belediyesi ile kanalizasyon ve atıksu arıtımı için protokol imzalayan “Tesisin alt yapı yatırımlarına başladık. Toplam 42 kilometrelik çalışma yapıldı. 20 bin metreküp kapasiteli tesisi ilçemize kazandırdık. Bodrum’umuza hayırlı olsun” dedi.

Kaynak: ANKA / Emlak

kofcaz-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu