Haber

Mülteci olarak gittiği Almanya’da belediye başkanı oldu.

2015 yılında Suriye’deki iç savaştan kaçarak Almanya’ya sığınan 29 yaşındaki Ryyan Alshebl, 2015 yılında yaşadığı 2 bin 700 nüfuslu muhafazakar Alman kasabasında belediye başkanı seçildiğinde yerli ve yabancı birçok medya kuruluşunun ilgi odağı haline geldi. 8 yıl.

Almanya’ya sığınmacı olarak gelip yerleştikten sonra kısa sürede iyi derecede Almanca öğrenen Ryyan Alshebl, bankacılık eğitimine Suriye’de, yine Almanya’da devam etti.

2022 yılında Alman vatandaşı oldu. Almanya’da finans sektöründe çalışmaya başlayan Alshebl, siyasete olan ilgisi nedeniyle yaşadığı kasabanın belediye başkanı olmak için adaylığını açıkladı.

Yeşiller Partisi üyesi Alshebl, ev ev dolaşarak kasabanın kreş ve dijitalleşme gibi sorunlarına çözüm istedi. Yeşiller üyesi olmasına rağmen belediye seçimlerine bağımsız aday olarak giren Alshebl, oyların yüzde 55.44’ünü alarak belediye başkanı oldu.

Köklerinin Suriye’de olduğunu ancak kendisini bir Alman olarak gördüğünü ifade eden genç siyasetçi, savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalmasının üzüntü verici olduğunu belirtiyor.

ALMANYA’YA VARIŞ SÜRECİ

Türkiye üzerinden geçerek Avrupa’ya ulaştığını belirten Alshebl, kaçış yolculuğunun şöyle olduğunu söyledi: “Soğuk ve karanlıktı. Midilli’de tek bir ışık bile yoktu”sözleriyle anlattı.

Yunanistan’a ulaştıktan sonra kısmen toplu taşıma araçlarıyla kısmen de yürüyerek Makedonya, Sırbistan ve Hırvatistan’a giden Alshebl, Almanya’ya tam 12 günde ulaştığını söyledi.

Belediye başkanı seçildiği Althengstett’teki bir mülteci merkezine yerleştirildiğini belirten genç siyasetçi, şunları söyledi: “Bir yatak, bir çatı ve biraz yiyecekten başka bir şey olmasa da, ortak bir barınakta yapabileceğiniz ve hala minnettar olduğunuz tek bir şey var: hemen ayağa kalkın ve kendi geleceğiniz için çalışın.”söz konusu.

Uyum ve dil kurslarına katılarak Almanca öğrenen Alshebl, Althengstett belediyesinde idari asistan olarak staj yaptı. Ziraat mühendisi babası, lise öğretmeni annesi ve bir erkek kardeşinin Suriye’de yaşadığını kaydeden Alshebl, bir erkek kardeşinin daha sonra Almanya’ya öğrenci olarak geldiğini ifade etti.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE İNGİLİZCE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu