Haber

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Anayasa Değişikliği Referandumunda Yüzde 95 ‘Evet’ Çıktı

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Cumhurbaşkanı Faustin Archange Touadera’nın yeniden aday olmasının önünü açan kritik öneme sahip referandumda “evet” oylarının yüzde 95’inin alındığı bildirildi.

Ülkede seçim kurulu, 30 Temmuz’da yapılan referandum oylamasında halkın yüzde 95’inin anayasa değişikliğini onayladığını bildirdi.

Yerel basında yer alan haberlere göre, Cumhurbaşkanı Touadera’nın yeniden aday olmasına olanak sağlayan anayasa referandumunun sonuçları muhaliflerden yoğun tepkilere neden oldu.

Oylama sonuçlarının açıklanmasının ardından muhalefet partileri ve bazı sivil toplum kuruluşları, referandumu Touadera’yı ömür boyu iktidarda tutmak için “tasarlanmış bir anayasal darbe” olarak gördüklerini açıkladılar.

Muhalifler anayasa değişikliğini “mevcut Cumhurbaşkanı’nı ömür boyu görevde tuttuğu” ve şeffaflıktan yoksun olduğu gerekçesiyle boykot etti ve halkın oylamaya katılımı yüzde 10 civarında kaldı.

Referandum öncesi yüzlerce Wagner paralı askerinin ülkeye geldiğini vurgulayan muhalifler, Wagner temelinde Touadera’nın referandumu kazandığını savunuyor.

Ülkedeki maden yataklarının işletilmesinden Cumhurbaşkanının güvenliğine kadar birçok alanda faaliyet gösterdiği öne sürülen Wagner güçlerinin, seçim öncesi ülkeye ağır sevkiyatlar yaptığı ve mevcut Cumhurbaşkanına takviye kuvvet verdiği iddia edildi. .

Cumhurbaşkanına parlamentoyu feshetme yetkisi de veren anayasa değişikliği referandumunun sonuçları iktidardaki Birleşik Kalpler Partisi tarafından memnuniyetle karşılandı.

Başkan Faustin Archange Touadera, ülkedeki iki tur adaylık süreci sona erdiği için bir sonraki seçimde aday olmayacaktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu