Haber

Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu’nun işe iade kararı kesinleşti

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı barış bildirisine imza attığı için Doğuş Üniversitesi’nden ihraç edilen Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu’nun işe iade davasında Danıştay son kararını açıkladı. 8 yıl sonra gelen kararla Değirmencioğlu’nun işe iadesi kesinleşti.

Evrensel’in haberine göre barış akademisyenlerinin olumlu dava kararlarına sevinemediklerini ifade eden Değirmencioğlu, “Çünkü adaletsizlik sürüyor, arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu görevlerine dönemediler. Göreve döndüklerinde rejim üniversitelerinin istinaf başvurularıyla karşı karşıya kalıyorlar. Ankara 13. İdare Mahkemesine gidenler ikinci kez ihraç ile karşı karşıya kalıyor. 13. Bölge İdare Mahkemesinin kararları ‘kopyala yapıştır’ gerekçelerle dolu” dedi.

‘PATRONLAR HAKKIM OLANI ÖDEMEK İSTEMİYORLAR’

Doğuş Üniversitesinin kâr amaçlı bir patron işletmesi olduğunu ifade eden Değirmencioğlu, “Hukuksuzluk olağan. Çalışanları sömürüyor ve sömürüyü sürdürmek için korku iklimi yaratıyorlar. Mahkeme kararlarına direnmeleri de tümüyle parayla ilişkili” ifadelerini kullandı.

Ankara 27. İdare Mahkemesinin KHK kapsamından çıkarılma karar verdiğini hatırlatan Prof. Dr. Değirmencioğlu, “Hemen itiraz ettiler. İtirazı 13. Bölge İdare Mahkemesi değerlendirmedi. Buna da itiraz ettiler. Bu ısrarın tek nedeni var. Patronlar hakkım olan alacakları ödemek istemiyorlar” diyerek üniversite yönetimine tepki gösterdi.

İşten çıkarılmasının tümüyle hukuka aykırı olduğunu söyleyen Değirmencioğlu, “Mart 2017’de işe iade edilmem gerekirdi. Ama dava üç kere Danıştay’a gitti çünkü hukuk işlemiyordu. Türkiye’de Barış Akademisyenleri için, ezilenler için, emekçiler için hukuk işlemiyor, adalet yok” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attığı için 18 Ocak 2016’da hakkında disiplin soruşturması açılan Değirmencioğlu 12 Şubat 2016’da bölüm başkanlığından alınmış ve ardından 21 Nisan 2016 tarihli Disiplin Kurulu kararı uyarınca 29 Nisan 2016 tarihinde işten çıkarılmıştı. Karara karşı Değirmencioğlu 26 Mayıs 2016’da işe iade davası açmıştı.

İşe iade davasının önüne kesmek isteyen Doğuş Üniversitesi yönetimi, Değirmencioğlu’nun 7 Şubat 2017 tarihli, 686 numaralı KHK kapsamına alınmasını sağlamış ve işe iade davası değerlendirilmeden, yalnızca KHK gerekçe gösterilerek Mart 2017’de reddedilmişti. Bu karara yapılan itiraz da, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 7. İdari Dava Dairesi tarafından aynı gerekçeyle Mayıs 2018’de reddedilmişti.

Aynı yıl Değirmencioğlu hakkında ceza davası açılmış ve yakalama kararı çıkartılmıştı. Anayasa Mahkemesi’nin “Bu Suça Ortak Olmayacağız” barış bildirisinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine ilişkin 26 Temmuz 2019 tarihli AYM kararı ardından ceza davası 11 Eylül 2019 tarihinde beraat ile sonuçlanmıştı.

(HABER MERKEZİ)

haber-bodrum.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu