Haber

Restorasyon tamamlandı! Sultanahmet Camii cuma namazı ile ibadete açıldı

Bugüne kadar 5 kez onarım gören Sultanahmet Camii’nin 6. restorasyonu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 6 Temmuz 2017 tarihinde başlatıldı. “Sultanahmet Camii Koruma ve Restorasyon Çalışmaları” projesi tamamlanarak cami yeniden ibadete açıldı. Cuma namazı ile.

“İKİ TATİLİ BİRLİKTE YAŞADIK”

Sultanahmet Camii’nin açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bu emaneti yeni nesillere asırlarca yaşatacak bir restorasyon gerçekleştirdik. Böyle bir vesileyle restorasyonu bitirdiğimiz için mutluyuz. güzel bir gün Cuma gününe denk geldiği için iki bayramı birlikte yaşadık.

“İSTANBUL’UN EN ÖNEMLİ SEMBOLLERİNDEN BİRİ”

Bugün restorasyonu ve hizmete açılması münasebetiyle Cuma namazımızı burada kıldık. Başta Bakanım olmak üzere bu güzel çalışmada emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Sultanahmet, İstanbul’un en nadide simgelerinden biridir. Hatta ilkidir. Burası sadece bir cami değil, medresesiyle, hamamıyla, şadırvanıyla, birimleriyle bir külliye.”

MİMAR SİNAN’IN ÖĞRENCİLERİ İNŞA ETTİ

Türk-İslam medeniyetinin en zarif eserlerinden biri olan ve şehre damgasını vuran Sultanahmet Camii, Osmanlı’nın 16. Padişahı Sultan I. Ahmed tarafından Mimar Sinan’ın öğrencisi Sedefkar Mehmed Ağa’ya yaptırılmıştır. İstanbul’un 7 tepesinden ikincisi üzerine 1609 yılında yapımına başlanan ve 7 yıl 5 ay 6 günde tamamlanan cami, 9 Haziran 1617’de ibadete açılmıştır.

UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNDE

“Klasik dönemin son büyük camisi” olarak nitelendirilen Sultanahmet Camii’nin külliyesi ise medreseler, köşk, arasta, dükkânlar, hamam, sebil, sebil, türbe, hastane, sıbyan mektebi gibi yapılardan oluşuyor. , imarethane ve kiralık odalar, bazı yapıların günümüze ulaşamadığı bilinmektedir. . Sultanahmet Camii, 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklendi.

karliovahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu