Yaşam

Sinop Balatlar Yapı Grubu’nda 14. Kazı Sezonu Başladı

MUSTAFA USTASI

Sinopİstanbul’da tarihi 2 bin 300 yıl öncesine dayanan ve birçok farklı medeniyet tarafından kullanıldığı belirlenen Balatlar Yapı Topluluğu’nda 14’üncü kazı dönemi 22 Mayıs Pazartesi günü başlayacak.

SinopBalatlar Yapı Topluluğu şehir merkezinde yer alan ve bugüne kadar bulunan kazı çalışmalarında farklı boyutlarda ve farklı yapılarda eserler, bilim ve inanç dünyası için değerli buluntular gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

“GEÇEN YIL BULUNAN MOZAİKLERİN DEVAMI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Çalışmalar hakkında bilgi veren Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü ve Balatlar Yapı Grubu Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu şunları söyledi:

“En son Eylül 2022’de bulduğumuz bir klasik dönem evinin andron bölümünde çakıl mozaikler bulduk. Bu bizim en son bulgumuzdu. Kazının sonuna yaklaştığımız için büyük bir çalışma yapamadık. Mozaiği ortaya çıkardık.Bu yıl da çalışmalarımıza devam edeceğiz.Yapının doğu kısmında çalışmalarımız var.Apsis denilen bölüm yeni çıkmaya başladı.Orada başlayıp restorasyon çalışmalarını yapacağız.Sonraki Haftanın 22 sinde tadilat çalışmalarımız başlayacak.Temmuzda asıl büyük işimiz başlayacak.Geçen sene başladı dediğim işler var.Onların devamını görmek istiyoruz.Örneğin bu yemekhanenin etrafını kazıdığınızda, yeni odalara, klasik döneme ait mimari kalıntılar ve küçük buluntular bulacaksınız.Onu ve hamamın doğu kısmındaki kısımları kazacağız.Orada kaldırabileceğimiz bir konut var.Bir konut gibi görünen bir konut var. 1950’lerden sonra yapılan gecekondu, kaldıracağız, kaldırdığımızda detaylı çalışmalara başlandı. Olacağız.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

hassa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu