Ekonomi

Şırnaklı çiftçi devletten aldığı destekle 680 keçiden günde 2 bin 500 litre süt elde ediyor

Şırnak’ta çiftçi Abdulcabbar Geylani, devlet takviyesi ile kurduğu çiftlikte “Saanen ırkı” 680 keçiden günde 2 bin 500 litre süt üretiyor.

Abdulcabbar Geylani, 2020 yılında hazırladığı bin keçi kapasiteli çiftlik projesi ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna (TKDK) başvurdu. Değerlendirmenin akabinde projesi onaylanan ve yaklaşık 1 milyon 198 bin TL hibe takviyesi alan Geylani, merkeze bağlı Kumçatı Beldesi Gabar Dağı eteklerinde 8 kişinin çalıştığı keçi çiftliği kurdu. Geylani, burada Saanen ırkı 680 keçiden günde 2 bin 500 litre süt elde ediyor.

Çiftliği ziyaret eden Şırnak Valisi Osman Alım, “Dünyada artık üretimin ne kadar kıymetli olduğu yakından görmekteyiz. Bugün Şırnak tüketiminin yüzde 7’sini üretiyor. Kendi pazarını doldurması için ürün yetiştirmesi için yüzde 93’lük bir üretime daha muhtaçlık duyuyor demektir. Şırnak’ta pazar problemi olmayan bir vilayet. Meyvesinden, sebzesine ve etine kadar önemli bir çalışmaya gereksinimi var. Şırnaklı vatandaşların üretme kapasitesi ve toprağı var ne kalıyor burada bunları harmanlayacak bilgi birikimine vatandaş-devlet işbirliğine kalıyor. Vatandaşımızı tebrik ediyorum burada çok hoş bir çiftlik yapmış” dedi.

“Bakanlığımızın kırsal kalkınma dayanakları bu manada önemli” diyen Vali Bilgin, “Şu an çiftçimiz Saanen keçisi üretimi yapıyor. Demek ki yetiştirilebiliyor. Biz de her vakit çiftçimizin yanındayız ve her türlü dayanağa hazırız. Devlet olarak biz üreten her çiftçinin maddi manevi yanındayız. Çiftçilerimizin üretimlerini yerinde görme talihimiz oldu. Âlâ ki varlar. Yeni kırsal kalkınma takviyeleri açıklandı. Tüm vatandaşlarımızı ziraî kalkınmada projeler ortaya koymaya davet ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Çiftçi Geylani, geçen yıl kırsal kalkınmada yüzde 50 hibe ile 2 milyon 358 bin lira hibe aldığını ve kurduğu çiftlikte 680 küçükbaş Saanen keçi aldığını söyledi. Geylani, “1800 kapalı alan toplam 3 bin metrekarede kurduğum yerle Saanen keçi tercih etmemizin nedeni ekseriyetle ikiz doğurmaları ve günde 4,5 kilogram süt alabilme imkanı var. Bu hayvanların ekseriyetle Çanakkale bölgesinde yaşayan bir ırk ve burada rastgele bir dert çekmedi. Her iklime uyan bir hayvan biz de bunun için seçtik” diye konuştu. – ŞIRNAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu