Haber

TBMM ‘Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’nda ‘söz alma- verme’ tartışması

AMASRA’da 41 kişinin hayatını kaybettiği maden kazasına ilişkin TBMM bünyesinde kurulan ‘Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’ toplantısında ‘söz alma- verme’ tartışması çıktı.

Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Ekim 2022 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait maden ocağında 41 madencinin ölümüyle sonuçlanan maden kazası sonrasında TBMM’de kurulan ‘Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’ toplantılarına devam etti. Toplantının başında, Komite Lideri Taner Yıldız ile CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ortasında ‘söz alma- verme’ tartışması yaşandı. Kurul Lideri Yıldız, kelam istemesi üzerine konuşma hakkını CHP İzmir Milletvekili Kani Beko’ya verdi. Beko, konuşmasında, “Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul Milletvekilimiz Doktor Sibel Özdemir ile birlikte Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde tedavi gören madencilerimizi ziyaret etme fırsatı buldum. İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Başhekimi Nurettin Yiğit ve hastane yetkililerinden bilgi aldım. Yanık servisinde tedavi gören Remzi Taşkömür, ağır bakım ünitesinde tedavi gören İzzet Ak, Ayhan Akgün, Erol Bulduk ve hastaneden taburcu edilen İbrahim Çeliktaş’a tekrar acil şifalar diliyorum. Bu konuda Komisyon’a bilgi vermek istedim” dedi.

‘KANİ BEY’İN KONUŞMASINI İZMİR MİLLETVEKİLİ DİYE YETERLİ BULMADINIZ MI?’CHP’li Beko’nun sözlerinin ardından Komisyon Başkanı Yıldız’ın, “Grubu bulunan partilere birer defa söz verdim; Kani Bey’e CHP’den kelam verdim. Şayet AK Parti’den isteyen arkadaşımız varsa ona vereceğim, sonra basın mensubu arkadaşlarımıza teşekkür edip toplantımıza geçeceğiz” sözlerine, CHP’li Yavuzyılmaz’ın, “Yani biz Zonguldak Milletvekili olarak Zonguldak’ta yaşanan maden kazasıyla ilgili” demesi üzerine, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, “Deniz Beyefendi, herhalde kelam hakkı bizimdi. Lütfen, daha sonra konuşabilirsiniz” dedi. CHP’li Yavuzyılmaz, Komisyon Başkanı Yıldız’ın, “Siz, Kani Bey’in konuşmasını İzmir Milletvekili diye yeterli bulmadınız mı?” demesi üzerine, “Ben Zonguldak Milletvekiliyim” dedi. Yavuzyılmaz, Yıldız’ın, “Yok, siz İzmir Milletvekili diye yeterli bulmadıysanız” sözlerine, tekrar, “Ben Zonguldak Milletvekiliyim” diye cevap verdi.’HADDİNİZİ BİLİN, SAYGILI OLUN’Yıldız, Yavuzyılmaz’dan sorusuna cevap vermesini istemesi üzerine, Yavuzyılmaz, “Sorunuza cevap vermek zorunda değilim” diye cevap verdi. Ardından, Yıldız’ın, “O zaman lütfen, müsaade edin” demesi ve AK Partili Özkaya’nın da ‘öncelikle karşılık verin’ sözlerine, Yavuzyılmaz, “Ya ne demek sorumuza cevap verin, benim sorduğum sorulara da siz cevap verin. Ben Zonguldak Milletvekili değil miyim? Zonguldak’a ait 2 cümle kurmayacak mıyım? Kaç kişi ölürse kelam vereceksiniz bize” dedi. Bu sözlerin ardından Komisyon Başkanı Yıldız, Yavuzyılmaz’a, “Saygılı olun, haddinizi bilin. O sorduğunuz sorunun ne manaya geldiğini bilin, saygılı olun” demesi üzerine; Yavuzyılmaz da, “Siz haddinizi bilin. Siz kendi kendinize Kurul ismine karar alıp burada açıklıyorsunuz” şeklinde karşılık verdi.Tartışmanın devamında, Yıldız’ın Yavuzyılmaz’a, “Bak, senin kameralar karşısında konuşma isteğini yadırgamıyorum. Fakat bunu öbür yerde kullanabilirsin. Türkiye Büyük Millet Meclis’inde, istediğin yerde, basın mensuplarını çağırıp söyleyebilirsin” demesi üzerine, Yavuzyılmaz, “Burası Maden Kazalarını Araştırma Komisyonu. Burada konuşacağız tabii” dedi.

Komisyon’da yaşanan tartışmanın yatışmasının akabinde sunumlara geçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu