Haber

TOKAT’ın Günebakan köyünde meydana gelen toprak kayması sonucu köy ikiye bölündü.

TOKAT’ın Günebakan köyünde 4 gün önce meydana gelen heyelanın ardından 900 nüfuslu köy ikiye bölündü. Vatandaşlar köyün batı kısmına ulaşımı karayolları ve patikalarla sağlıyor.

Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelanın ardından köy ikiye bölündü. Heyelan sonrası köyün batısı ile doğusu arasında ulaşımın sağlandığı yol, konutlarla birlikte 3 metre güneye kaydı. Heyelanın ardından 39 konut ve köydeki cami boşaltıldı. Boşaltılan cami ve 39 konuttan 4’ü cumartesi günü yıkıldı.

Heyelanın ardından yolun çökmesiyle yaklaşık 80 evin bulunduğu batı kesime ulaşım tamamen durdu. Köylüler patikaları ve tarlaları kullanarak batı kısmına ulaşıyor. Heyelanın ilk gününde köyün batı kesiminde yaşanan elektrik kesintisi için geçici jeneratör kurularak elektrik sağlandı.

‘DİĞER TARAFTA 100 EV VAR’

Köyün muhtarı Şevket Cebecioğulları, köyümüzün toplamı 350 hane. 900 kişilik bir nüfusumuz var. Yarısının bu tarafta, yarısının da bu tarafta olduğu varsayılıyor. Karşı mahallede 100’e yakın hane kaldı. Heyelan nedeniyle yürüyerek dahi ulaşım mümkün olamıyor. Elektrik hattımız kesildi. İçme suyu şebekesinde kesinti yaşandı. Elektrik için jeneratör getirildi. Şu anda aralıklı olarak elektrik veriyorlar. Yeni sınırın belirlenmesi için çalışmalara başlandı. Yol için çevre yolu diyebileceğimiz bir kara yolumuz vardı. Oradaki özel yönetim sabah çalışmasını yaptı. Tokat’tan yetkililer gelecek ve o yolun kısaltılması için çalışma yapılacak. “Devletin tüm kurumları ve herkes vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamak için elinden geleni yapıyor.”

Köylüler caddenin karşısında ulaşımın olmadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu