İş

Toyota çalışanları son 25 yılın en yüksek ücret zammını aldı

Geleneksel çatışmalardan kayda değer bir değişim gösteren Japon sendikaları, daha yüksek ücretleri savunarak ülke ekonomisini canlandırmak için kolektif bir çaba göstererek hükümet ve şirketlerle işbirliği yapıyor. Eski bir Panasonic sendikacısı olan Wakako Yata’nın geçtiğimiz yıl Başbakan Fumio Kishida’nın özel danışmanı olarak atanması bu işbirlikçi yaklaşıma yönelik önemli bir adım oldu.

Başbakan Kishida, tüketici harcamalarını artırmak için uzun süredir devam eden durgun ücret artışına son vermeye öncelik verdi. Bu yeni strateji önemli ücret artışlarına yol açtı ve NYSE:TM Çarşamba günü fabrika işçilerine çeyrek yüzyıldaki en önemli ücret artışını vereceğini duyurdu.

Toyota’nın bu kararı ve diğer büyük şirketlerin sendika taleplerini karşılamaya yönelik benzer taahhütleri, daha küçük firmaların daha büyük maliyet baskıları nedeniyle karşılaştıkları zorluklarla tezat oluşturuyor.

Geçtiğimiz yıl hükümet, işçi ve yönetim temsilcileri ülke çapında ücret artışını teşvik etmek amacıyla birçok kez bir araya geldi. Çarşamba günü yapılan toplantıda da küçük şirketlerin maliyetlerini büyük müşterilerine yansıtmalarına nasıl yardımcı olunabileceği tartışıldı. Adının açıklanmasını istemeyen bir sendikacı, emek-hükümet işbirliğinin başarısını yorumlarken adalet ve ortak bir yöne vurgu yaptı.

Bu işbirliği, üye sayısında azalma görülen Japon işçi sendikalarının rolünün yeniden tanımlanmasının yolunu açtı. 1990’ların başından bu yana ücret savaşları yerine iş güvenliğine öncelik veren Japonya’da grevler seyrek görülüyor. Emlak balonunun patlamasının ardından firmalar işgücü, borç ve üretim kapasitesini azaltmaya odaklandı ve bu da 2012 sonlarında Demokrat Parti’nin iktidara gelmesine kadar on yıl boyunca temel ücretlerin dondurulmasına yol açtı.

Yata, Çarşamba günü verdiği bir röportajda, büyük firmaların bu yılki ücret artışlarının bir önceki yılınkileri geçerek deflasyonun üstesinden gelinmesine zemin hazırlayacağına dair iyimserliğini dile getirdi. Hükümet, işçi ve işverenler arasındaki bu ortak hareket, Japonya’nın geçmişteki işgücü uygulamalarından önemli bir sapmayı temsil ediyor ve ülkenin ekonomik toparlanmasında bir dönüm noktası olabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu