Teknoloji

Türkiye’nin ikinci astronotunun uzaya gideceği tarih belli oldu!

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın dönüşünün ardından ülkemizin ikinci astronotu olacak Tuva Cihangir Atasever’in uzay yolculuğu başlıyor. Bu kapsamda Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever, nisan ayı başında uzaya gitmeye hazırlanıyor.

SEYAHAT NİSAN AYININ İLK HAFTALARINDA YAPILACAK

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Yusuf Kıraç “Tuva’nın uzay görevi Nisan ayının ilk haftalarında gerçekleşecek gibi görünüyor.” sözlerini kullandı. Kıraç, ilk astronotun uzay deneyimine de değinerek şu ifadelere yer verdi:

“Bu misyonla uzay farkındalığı ve insan kaynakları misyonumuzu da hayata geçirmiş oluyoruz. Alper’in toplumun uzay bilincine ve insan kaynağına katkılarını gelecekte göreceğiz.

Alper oradayken Samsun’dan Hatay’a kadar öğrencilerimizle buluştuk. Alper döndükten sonra da bu heyecan devam edecek” dedi.Sözlerine yer verdi.

MİKRO YERÇEKİMİ İÇİNDE 4 DAKİKA GEÇİRECEK

Gezisi sırasında bilimsel deneyler de gerçekleştirecek olan Atasever, şu ifadeleri kullandı:

“Yörünge altı uçuş adı verilen bir uzay uçuşu gerçekleştireceğim. Uzay aracı yaklaşık 90 ila 100 kilometre yüksekliğe çıkacak, birkaç dakika mikro yerçekiminde kalacak ve ardından Dünya’ya geri dönecek. Bilimsel deneyler yapacağız. Mikro yerçekiminde 4 dakika geçireceğiz. “Bu 4 dakikada 7 farklı deney yapmayı hedefliyoruz.”

TUVA CİHANGİR ATASEVER KİMDİR?

Tuva Cihangir Atasever, 12 Ağustos 1992’de Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra Kaliforniya Üniversitesi Irvene’de elektrik-elektronik mühendisliği alanında yüksek lisansını tamamladı.

Daha sonra 5 yıl ROKETSAN’da aviyonik sistem mühendisi olarak çalıştı. Atasever, Mayıs 2022’de Türkiye Uzay Gezgini ve Uzay Misyonu görevine seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu