Haber

Xi, Bahar Şenliği Öncesinde Enerji Arzında ve Fiyatlarda İstikrarı Vurguladı

PEKİN, 19 Ocak (Xinhua) — Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Çarşamba günü, Bahar Şenliği öncesinde istikrarlı güç kaynaklarının ve fiyatların değerini vurguladı.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Merkez Askeri Konsey Lideri de olan Xi, ülke genelinde halkın katılımıyla sanal ortamda düzenlenen toplantıda konuşmalar yaptı.

Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Tarımsal Petrol Sahası çalışanlarına seslenen Xi, “Enerji güvenliği ülkemizin genel ekonomik ve sosyal kalkınmasını ilgilendirir. Bu en önemli güvenlik sorunlarından biridir.”

Kışın Çin’de elektrik kullanımının en yoğun olduğu dönem olduğuna dikkati çeken Xi, kömür, elektrik, petrol ve gaz arzının sağlanması ve fiyatların sabit tutulması için her türlü çabadan kaçınılması gerektiğini söyledi.

Xi, olası aşırı soğuk dalgalarına karşı tamamen hazırlıklı olmanın, güç kaynağını güvence altına almanın ve bu kış insanları sıcak tutmanın değerini vurguladı.

Doğrudan merkezi hükümet tarafından yönetilen devlete ait işletmelerin oynadığı rolün değerine dikkat çeken Xi, bu şirketleri üretimi artırmak ve ekonomik ve sosyal kalkınmanın güç tüketimi ihtiyaçlarını karşılamak için her türlü çabayı göstermeye çağırdı.

Sincan’ın Taklamakan Çölü’nde bulunan Çin Ulusal Petrol Şirketi’nin Tarim Petrol Sahası, ülkenin Batı’dan Doğu’ya doğal gaz boru hatları için önde gelen bir doğal gaz kaynağıdır. Bu saha, Xinjiang’ın güneyinde ve boru sınırları boyunca il, bölge ve belediyelerdeki vatandaşlara doğal gaz sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu