Ekonomi

Yabancı yatırımcılar rekor girişle Japon hisse senetlerine akın ediyor

Piyasa dinamiklerindeki kayda değer bir değişimle, yabancı yatırımcılar Japon hisse senetlerine güçlü bir iştah gösterdi ve 12 Ocak’tan bu yana en büyük haftalık girişle sonuçlandı. Salı günü sona eren haftada denizaşırı yatırımcılar, piyasadaki ralli ve yılın ikinci yarısındaki şirket kazançlarına ilişkin olumlu beklentilerin de etkisiyle Japon hisse senetlerine toplam 916,05 milyar yen (5,67 milyar dolar) net giriş yaptı.

Yabancı sermaye girişi öncelikle yaklaşık 732,36 milyar yen çeken türev sözleşmelere yöneldi. Nakit hisse senetleri de yaklaşık 183,69 milyar yenlik net alımla önemli bir ilgi gördü.

Yatırımlardaki bu artış, Nikkei hisse senedi ortalamasının %3,36 artarak 22 Mart’tan bu yana en önemli haftalık kazancını kaydettiği Japon borsasındaki güçlü performansla aynı zamana denk geldi. Daha geniş kapsamlı Topix endeksi de %2,65’lik artışla çok geride kalmadı.

Yükseliş eğilimi Nikkei endeksinin Perşembe günü 42.000 puan eşiğini aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasını sağlarken, Topix endeksi de 2.929,17 ile rekor kapanış seviyesine ulaştı. ABD’nin megakap büyüme hisselerindeki ralli, özellikle Japon teknoloji hisselerine fayda sağlayarak ek bir destek sağladı.

TYO:9984’teki hisseleri %8,04 oranında yükselen SoftBank Group ve hisseleri %3,2 oranında artan yarı iletken test ekipmanı üreticisi Advantest kayda değer performans sergileyenler arasında yer aldı.

Ancak Japon hisse senetlerine yönelik coşku, yabancı yatırımcıların üst üste dördüncü hafta da geri çekilmeye devam ettiği tahvil piyasasına yansımadı. Maliye Bakanlığı’na göre, uzun vadeli tahvil satışları net 228,8 milyar yene ulaşırken, kısa vadeli enstrümanlarda 876,9 milyar yenlik daha büyük bir geri çekilme görüldü.

Yabancıların Japon tahvillerinden geri çekilmesinin aksine, yerli yatırımcılar denizaşırı borç piyasalarında iki haftalık satış serisini tersine çevirdi. Japon yatırımcılar 237,7 milyar yen değerinde net uzun vadeli yabancı tahvil ve yaklaşık 96,6 milyar yen tutarında kısa vadeli menkul kıymet satın aldı.

Yurtdışındaki Japon yatırım eğilimi, yabancı hisse senetlerinden de önemli bir geri çekilmeye sahne oldu. 555,6 milyar yenlik net geri çekilme, 31 Mayıs’tan bu yana en büyük haftalık çıkışa işaret ediyor. Bu hareket, Japonya’nın finans piyasalarındaki yerel ve uluslararası yatırım davranışları arasındaki karmaşık etkileşimin altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

duragan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu