Haber

Yemen uluslararası toplumdan ekonomik destek istiyor

Yemen, uluslararası toplumu yıllardır devam eden iç savaş ve petrol ihracatının durması nedeniyle çöken ekonomisini kurtarmaya ve vatandaşlarının sorunlarını hafifletmeye davet etti.

Yemen Devlet Başkanlığı Kurulu Üyesi Osman Mucella, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 5. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’nda konuştu.

Ülkesindeki insani ve ekonomik duruma değinen Mucella, “Husiler 2022’de balistik füzeler ve insansız hava araçlarıyla petrol tesisleri dahil değerli ekonomik kurum ve altyapıları hedef aldı. Bu nedenle ham petrol ihracatı durdu.” söz konusu.

Mucella, başta elektrik, su, sağlık ve eğitim sektörleri olmak üzere çeşitli kamu hizmet sektörlerinde bir milyona yakın çalışan, emekli ve ailelerine maaş sağlamada en değerli kaynağın petrol ihracatı olduğuna değindi.

Yemenli yetkili, ülkesindeki ekonomik sıkıntıların aşılması ve vatandaşların içindeki sıkıntıların giderilmesi için uluslararası toplumdan destek istedi.

Yemen’de iç savaş ve insani kriz

Yemen’deki İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin raporlarına göre Yemen halkının yüzde 73’ü (yaklaşık 23,4 milyon) iç savaş nedeniyle insani yardıma muhtaç hale geldi ve 4,3 milyon kişi yerinden oldu.

Ülkedeki çatışmalar nedeniyle 13 binden fazlası sivil olmak üzere 377 bin kişi hayatını kaybetti.

nallihan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu