Haber

ABD Başkanı Biden İsrail’den Gazze’deki hastaneleri korumasını istedi

ABD Lideri Joe Biden, İsrail saldırılarının devam ettiği Gazze’deki hastanelerin korunması gerektiğini belirterek, İsrail’in “daha az müdahale etmesi” beklentisini dile getirdi.

Biden, Oval Ofis’te gazetecilerin İsrail ordusunun Gazze’de sivilleri ve sağlık kurumlarını hedef almasına ilişkin sorularını yanıtladı.

ABD Başkanı, “Bildiğimiz gibi olup bitenlerle ilgili endişelerimi dile getirmekten çekinmedim. Umudum ve beklentim, hastanelere yönelik müdahale eylemlerinin azalması ve İsraillilerle temas halinde kalmamızdır.” söz konusu.

Beyaz Saray’da First Lady Jill Biden ile kadın sağlığı araştırma girişimine imza atarken konuşan Biden, “Yani biraz umutluyum ama hastanelerin korunması gerekiyor.” dedi.

İsrail, geçtiğimiz haftadan bu yana Şifa Hastanesi’nin yakın çevresine Hamas tarafından kullanıldığını iddia ederek ağır saldırılar düzenlerken, Hamas İsrail’in tezlerini her zaman reddediyor.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, sosyal medya platformunda değerlendirmesinde bulunduğunu söyledi.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine tepki” gerekçesiyle kapsamlı bir baskın düzenlerken, Mescid-i Aksa’nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde 44’ü, Lübnan sınırının kuzeyinde ise 6’sı çatışmalarda olmak üzere 363’ü asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nda 239 İsrailli tutuklu bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre ölenlerin sayısı 11 bin 240’ı aştı; bunların en az 4 bin 630’u çocuk, 3 bin 130’u kadındı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 188 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin barındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. Baskınlarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah üyesi hayatını kaybetti.

haber-pamukova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu