Haber

Romanya, Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verecek merkez açtı

Romanya Savunma Bakanlığı, Ukraynalı pilotların F-16 savaş uçağı eğitimi alacağı merkezin faaliyete geçtiğini bildirdi.

Bükreş yakınlarındaki bir hava üssünde bulunan merkezin açılışı Romanya Savunma Bakanı Angel Tilvar ve Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren tarafından yapıldı.

Romanya Savunma Bakanlığı, eğitim tesisinin Avrupa içinde uluslararası bir merkez olacağını ve müttefik ülkeler için ortak çalışmalara da olanak sağlayacağını belirtti.

Şubat 2022’den bu yana Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna, uzun süredir Batılı ülkelerden savaş uçağı istiyor. Danimarka, Hollanda, Norveç ve Belçika, Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı tedarik edebileceklerini açıkladı.

Danimarka Savunma Bakanlığı, ilk F-16 uçağının Ukrayna’ya Nisan 2024’te teslim edileceğini duyurdu. Belçika’nın ilk uçakları 2025 yılında teslim etmesi bekleniyor.

Geçen hafta 5 Hollanda F-16 uçağı Romanya’ya ulaştı. Bu uçaklar Ukraynalı pilotların eğitiminde kullanılacak. Hollanda’nın eğitim için göndereceği uçak sayısının 18’e çıkması bekleniyor. Hollanda Savunma Bakanlığı, uçakların yalnızca Romanya’nın üyesi olduğu NATO havalimanlarında uçurulacağını açıkladı.

borajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu