Haber

Artan Sıcaklıklar Çitaları Vahşi Yırtıcılara Maruz Bırakıyor

Araştırmacılar, artan sıcaklıklar nedeniyle avlanma dönemleri değiştiği için nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan çitaların, aslan ve leopar gibi daha vahşi yırtıcı hayvanlarla karşılaşabileceğini bildirdi.

CBS News’in haberine göre araştırmacılar, sıcaklık artışlarının etobur yabani hayvan türleri arasındaki ilişkiye etkisini incelemek amacıyla çita, aslan, leopar ve Afrika yaban köpekleri gibi yırtıcı etoburlara GPS vericili tasmalar taktı. 53 yakalı büyük etobur 8 yıl (2011-2018) boyunca izlendi.

Araştırmacılar, çoğunlukla gündüzleri avlanan çitaların sıcak havalarda yiyecek arayışlarını gün doğumu ve gün batımından sonraya kaydırdığını ortaya çıkardı.

Araştırma sonucunda sıcaklığın 45 dereceye kadar çıktığı günlerde rakip yırtıcılarla örtüşen çitaların avlanma zaman aralığının yüzde 15,92 oranında arttığı belirlendi.

Washington Üniversitesi’nden biyolog Briana Abrahms ve çalışmanın ortak yazarı, “Sıcaklıkların değişmesi, büyük etobur türlerinin davranış kalıplarını ve türler arasındaki dinamikleri etkileyebilir” dedi. söz konusu.

Biyolog Kasim Rafiq, çitaların “düşmanca karşılaşmalara” maruz kalma ihtimali artsa da yiyecek bulma şanslarının azalabileceğini belirtti.

Leibniz Hayvanat Bahçesi ve Yaban Hayatı Araştırma Enstitüsü’ndeki Çita Araştırma Projesi’ne başkanlık eden davranışsal biyolog Bettina Wachter şunları söyledi: “Aslanlar ve leoparlar normalde kendi avlarını öldürürler, ancak bir çita avına rastlarsa onu yakalamaya çalışırlar. ” İfadesini kullandı.

Wachter, çitaların avladıkları hayvan için kendilerinden büyük kedilerle dövüşmeyeceklerini belirtti.

Çitaların yaşam alanları arasında yer alan Botsvana, Namibya ve Zambiya gibi yerlerde hava sıcaklıklarının daha da artacağı öngörüsüne değinen Wachter, iklim değişikliğinin gelecekte daha önemli bir risk olacağını vurguladı.

Araştırmanın sonuçları “Proceedings of the Royal Society B” dergisinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu