Haber

Avustralya, devlete ait cihazlarda TikTok’u yasakladı

Avustralya, Çin merkezli sosyal medya platformu TikToK’un ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle federal hükümet cihazlarında kullanılmasının yasaklandığını duyurdu.

Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Kuruluşlar, uygulamanın sürekli olarak yüklenmesini veya kullanılmasını gerektiren meşru bir iş nedeni olmadıkça, TikTok uygulamasının devlete ait cihazlara yüklenmesini engellemeli ve mevcut örnekleri kaldırmalıdır.”

Çin’in karara tepkisi: Şeffaf bir iş ortamı talebi

Avustralya’nın yasak kararının ardından karara Çin’den tepki geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, yasağı kınadıklarını söyledi. Sözcü ayrıca Avustralya’yı “Çinli şirketler için adil, şeffaf ve ayrımcı olmayan bir iş ortamı sağlamaya” çağırdı.

Avustralya Stratejik Politikalar Enstitüsü’nden Fergus Ryan, “TikTok kullanıcılarının verilerinin Çin’de mevcut olduğu yıllardır biliniyordu. Bu nedenle uygulamanın hükümetle ilgili cihazlarda yasaklanması ihtiyatlı bir karardır” dedi.

Yetkililer, kararın en kısa sürede yürürlüğe gireceğini vurguladı. Kanada hükümeti, ABD’nin ardından 28 Şubat’ta TikTok’u güvenlik açığı riski oluşturduğu için devlete ait mobil cihazlarda yasakladığını duyurdu. TikTok’u yasaklayan diğer ülkeler arasında Yeni Zelanda, Belçika, Danimarka, Fransa, Letonya, Hollanda, Norveç ve İngiltere yer alıyor.

AFP, DW / Yapay Zeka, DCU

DW Türkçe’ye mani olmadan nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu