İş

Birleşik Krallık ekonomisi karışık PMI verileriyle resesyondan çıkabilir

S&P Küresel Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) son verilerine göre, Birleşik Krallık ekonomisi Mart ayında hizmet büyümesinde hafif bir yavaşlama yaşamasına rağmen resesyondan çıkmanın eşiğinde görünüyor.

Hizmet ve imalat firmalarını kapsayan özel sektör faaliyetlerinin bir ölçüsü olan PMI, Şubat ayındaki 53.0 seviyesinden Mart ayında 52.8’e gerileyerek hafif bir daralmaya işaret etti. Ancak endeks üst üste beşinci ayda da genişleme ile daralmayı birbirinden ayıran kritik eşik olan 50’nin üzerinde kalmaya devam etti.

S&P Global’in ekonomi direktörü Tim Moore verilerle ilgili olarak şunları söyledi: “Mart ayında elde edilen güçlü büyüme oranı, hizmet sektörü performansındaki toparlanmanın Birleşik Krallık ekonomisinin geçen yılki sığ resesyondan çıkmasına yardımcı olduğu görüşünü güçlendiriyor.” Ayrıca, yüksek enflasyon ve yüksek borçlanma maliyetleri gibi devam eden zorluklara rağmen, işletmelerin hem iş hem de tüketici harcamalarında bir geri dönüş gözlemlediğini belirtti.

Resesyonun sona erip ermediğini teyit edecek olan ilk çeyrek gayri safi yurtiçi hasılaya ilişkin resmi verilerin 10 Mayıs’ta açıklanması planlanıyor. Bu gelişme, şu anda anketlerde muhalefetteki İşçi Partisi’nin gerisinde olan ve bu yıl içinde ulusal bir seçim yapılmasını öngören Başbakan Rishi Sunak için olumlu bir dönüş olacaktır.

Mart ayında hizmet sektörüne ilişkin PMI ilk tahminlerden biraz daha zayıf gerçekleşerek 53,4 olan ilk rakamdan revize edilerek son dört ayın en düşük seviyesi olan 53,1’e gerilemiştir. Ancak bu durum, hafta başında 49,9’dan 50,3’e revize edilen ve neredeyse iki yıldır ilk kez 50’nin üzerine çıkan imalat endeksindeki olumlu düzeltme ile bir miktar dengelendi.

Enflasyon, ekonomistler tarafından diğer büyük merkez bankalarının eğilimini izleyerek Haziran ya da Ağustos ayında faiz oranlarını düşürmesi beklenen İngiltere Merkez Bankası için karışık bir tablo oluşturmaya devam ediyor. Hizmet sektöründeki işletmeler fiyatlarını son altı ayın en yavaş hızında artırırken, artış oranı hala tarihsel normlardan daha hızlı ve bu da kalıcı bir iç enflasyona işaret ediyor.

Bununla birlikte, firmalar işe alımlarda kısıtlamaya gitseler bile yüksek ücret artışı nedeniyle artan maliyetlerle karşı karşıya kalmaktadır. Birleşik Krallık’ta asgari ücret 1 Nisan’da yaklaşık %10’luk önemli bir artış kaydetmiştir.

Önümüzdeki GSYH verileri, büyüme ve enflasyonist baskılar arasındaki dengeyi kurmaya çalışan Birleşik Krallık’ın ekonomik gidişatına ilişkin daha net bir resim ortaya koyacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu