Haber

Esnaftan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a EYT mektubu: Prim gün farkı Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilik yaşı ( EytEsnaf ve sanatkarların sosyal güvenlik sorunlarının da yönetmelik kapsamında çözülmesi gerektiğini belirtti.

PALANDÖKEN’DEN ERDOĞAN’A MEKTUP

TESK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre Palandöken, esnaf ve sanatkarların EYT düzenlemesine dahil edilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazdı. Palandöken mektubunda, şu ana kadar norm birliğinin sağlanamadığı için esnaf ve sanatkarların EYT’den yararlanamadığını, esnafın 9 bin iş gününde emekliye ayrıldığını bildirdi.

TESK Başkanı Palandöken: EYT yönetmeliği kapsamında bu farkın giderilmesi gerekiyor.

“ANAYASA’NIN EŞİTLİK İLKESİNE UYGUN SÖZLEŞME”

Palandöken şu değerlendirmelerde bulundu; “SSK çalışanları 7 bin 200 iş gününde emekli olduğu için 5 bin gün sigortalı olan vatandaş emekli oluyor, aynı formdaki kadınlar yine faydalanıyor ama esnaf ve sanatkâr olduklarında 9 bin gün sürüyor. Orta değerlidir. Sosyal devlet ilkelerine göre ayrım gözetmeksizin birebir. “Esnaf da bu haktan faydalanmalı. Yani emekçiler 5 bin prim gün ile emekli olurken, esnaf ve sanatkarlarımız 9 bin prim gün ile emekli olabilecekler. Emeklilik için gerekli prim gün sayısı farkı Anayasa’nın eşitlik unsuruna aykırıdır. EYT yönetmeliği kapsamında bu fark ortadan kaldırılmalıdır.”

EMEKLİLİK ŞARTLARI EŞİTLENMELİ

Norm ve standart birliğinin sağlanması için emeklilik şartlarının eşitlenmesi gerektiğini savunan Palandöken, sözlerini şöyle sürdürdü; “2000 yılı öncesinde oda, sicil ve vergi kaydı olduğu halde Bağ-Kur’a kayıtlı olmayan esnafa bu süreden yararlanma imkanı tanınmalıdır. 2,5 milyon kişinin kullandığı EYT’den esnaf ve sanatkarlar yararlanmalıdır. Cumhurbaşkanımız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin, “Esnafımızın mağduriyetinin çözümüne ilişkin EYT’den açıklama bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu