Teknoloji

FBI’dan TikTok Uyarısı: Çin Hükümeti Platformu Bir Silah Gibi Kullanabilir!

FBI tarafından Çin merkezli toplumsal medya devi TikTok’un ulusal güvenlik endişelerini artırdığı ve kapatılması gerektiği yönünde uyarılar yapıldı. Yapılan açıklamada TikTok’un Çin hükümetinden gelen tüm buyrukları uygulamak zorunda olduğu ve bunun ABD açısından bir tehdit oluşturduğunun altı çizildi.

FBI Yöneticisi Christopher Wray, salı günü milletvekillerine TikTok’un ABD’deki operasyonları hakkında “son derece endişeli” olduklarını söyledi.

Wray, Çin hükümetinin TikTok uygulamasını milyonlarca kullanıcının bilgilerini ve akıllı telefonlarını denetim etmek için kullanabileceğini söyledi. TikTok’un kullanıcılara video önerme algoritmasının da kötü amaçlar için bir silah gibi kullanılmasından da endişe ettiklerini belirtti.

TikTok, Çin hükümeti ne isterse yapmak zorunda mı?

FBI yöneticisi demecinde, ‘Çin maddelerine nazaran, Çinli şirketlerin bilgi paylaşımı yahut Çin hükümetinin bir aracı olarak hizmet etme açısından hükümetlerin yapmalarını istediği her şeyi yapmaları gerekiyor. Bu kaygı duymamız için son derece kâfi bir sebep’ dedi.

TikTok sözcüsü Brooke Oberwetter, konuyla ilgili olarak ulusal güvenlik endişelerini karşılayacağız şeklinde konuştu.

Oberwetter, tam olarak ‘Direktör Wray’in açıklamalarında belirttiği gibi FBI’ın girdileri ABD Hükümeti ile devam eden müzakerelerimizin bir kesimi olarak bedellendiriliyor. Bu saklı görüşmelerin detayları hakkında yorum yapamasak da, ABD’nin tüm makul ulusal güvenlik endişelerini tam olarak karşılama yolunda olduğumuzdan eminiz’ açıklamasını yaptı.

Dünya genelinde milyarlarca ABD’de ise yüz milyona yakın kullanıcısı olan TikTok, uzun süredir devam eden ulusal güvenlik tartışmalarının tam ortasında yer alıyor.

TikTok ayrıca gençlerin daha çok zaman geçirdiği bir platform olduğu için seçimleri de etkileyebileceği gibi bir düşünce mevcut. Cambridge Analytica skandalında Facebook üzerinden Trump’ın seçimi kazanmasına takviye verildiği tezi gündeme gelmişti. Yeni seçimlerde de TikTok reklamlarıyla genç seçmenlere ulaşmanın anahtarı olduğu düşünülüyor.

ABD’de devlet kadrolarında çalışanların TikTok kullanmasını yasaklayacak bir kanun üzerinde çalışılıyor.

İki etkili Cumhuriyetçi milletvekili geçen hafta Washington Post’taki köşelerinde TikTok’un ABD’de büsbütün yasaklanması gerektiğini yazdı. Senato İstihbarat Komitesi Lider Yardımcısı Florida Senatörü Marco Rubio ve Wisconsin Temsilcisi Mike Gallagher, platformu ÇKP ( Çin Komünist Partisi) tarafından aktif bir biçimde denetim edilen başka uygulamalarla birlikte yasaklamak için yasa çıkarmayı planladıklarını söyledi.

Forbes, TikTok’un ABD’deki kullanıcıların pozisyonlarını izlediğini öne sürmüştü.

Forbes’ta yayınlanan bir haber, TikTok’taki ABD kullanıcı bilgilerinin güvenliği konusunda kuşku uyandırdı. Kaynak, örneğin TikTok’un ana şirketi ByteDance’in, incelediği gereçlere atıfta bulunarak uygulamayı muhakkak Amerikan vatandaşlarının belli pozisyon detaylarını izlemek için kullanmayı planladığını bildirdi. TikTok, makul ABD vatandaşlarını muhakkak pozisyonlarıyla izlediğini reddetmiş ve argümanları yayınladığı için Forbes’u eleştirerek raporu kabul etmemişti.

Peki TikTok sizce muteber bir toplumsal medya platformu mu? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu