Ekonomi

First Republic Bank’ın hisseleri ABD’de yaklaşık yüzde 50 düştü

First Republic Bank’ın hisseleri, bankanın ilk çeyrek bilançosunun Pazartesi günü açıklanmasının ardından, bankayı ayakta tutabilecek bir kurtarma paketi umutlarının azalmasıyla sert bir şekilde düştü.

ABD Federal Deposit Insurance Corporation’ın (FDIC) bankaya kayyum atayabileceği haberinin ardından bankanın hisseleri yaklaşık yüzde 50 değer kaybetti.

Bankanın hisse fiyatı Salı ve Çarşamba günleri önemli düşüşler kaydederken, dün yüzde 9’a yakın değer kazandı.

Öte yandan ülke basınında, özel sektörün Birinci Cumhuriyet’i kurtarma çabalarının henüz bir anlaşmayla sonuçlanmaması üzerine ABD makamlarının görüşmeleri koordine ettiğine dair haberler çıktı.

– Mevduat yüzde 40’ın üzerinde azaldı

ABD’de Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank’ın iflasının ardından geçtiğimiz ay First Republic Bank da mali sıkıntılar yaşadı.

Mart ortasında Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase ve Wells Fargo’nun da aralarında bulunduğu 11 büyük banka, First Republic Bank’ı desteklemek ve banka kaçaklarının yayılmasını önlemek için güveni yeniden tesis ederek toplam 30 milyar dolarlık mevduat aktaracaklarını açıkladı. bankacılık sektörü.

First Republic’in yılın ilk çeyreğine ilişkin bilançosu, büyük ABD bankalarından gelen 30 milyar $’a rağmen bankanın mevduatının Mart sonu itibarıyla geçen yılın sonuna göre yüzde 40,8 azaldığını ortaya koydu.

Bankadan yapılan açıklamada, mevduat faaliyetinin 27 Mart haftası itibarıyla istikrara kavuştuğu ve 21 Nisan’a kadar sabit kaldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu