Teknoloji

Google, kablosuz kulaklıklarla kalp atış hızını ölçmek istiyor

Akıllı saatler veya kablosuz kulaklıklar gibi giyilebilir teknolojilerdeki tipik kalp atış hızı izleme, kan aktivitesini ölçmek için ışık darbelerini kullanır. fotopletismografi ( ppg) Dayanıyor. Ancak genel olarak iyi çalışsalar da sınırlamaları vardır. 9to5Google tarafından tespit edilen yeni bir araştırma blogunda, Google bilim insanları Kalp atış hızını ölçmek için ultrason kullanan odyopletismografi ( APG) adı verilen farklı bir yaklaşım Denediğini yazdı. Bunu da kullanmaya hazırım aktif gürültü engelleme ( ANC) kulaklıklarve bunu bir yazılım güncellemesiyle yaptılar.

Bu sistem, düşük yoğunluklu bir ultrason sinyalini kulak kanalının içine yansıtarak ve ANC’nin kan pompalanırken cilt yüzeyindeki bozuklukları tespit etmesine yardımcı olan küçük mikrofonu kullanarak çalışır. Bloga göre teknik, kulak yapısı, farklı kulak kanalı boyutları veya daha koyu ten tonlarında bile işe yarıyor. Bu sonuncusu dikkat çekicidir çünkü daha koyu doğal cilt tonlarında veya dövmelerde kalp atış hızı doğruluğu, şimdiye kadar akıllı saatler ve diğer giyilebilir cihazlarda devam eden bir sorundu.

Google araştırmacıları ayrıca ultrason yönteminin müzik çalarken iyi çalıştığını ancak gürültülü ortamlarda sorun yaşadığını, APG sinyalinin bazen çok gürültülü olabildiği ve vücut hareketlerinden büyük oranda etkilenebildiğini belirtti. Ancak birden fazla frekans kullanarak ve ortasından en doğru sinyali seçerek hareket sorununu aşabileceklerini keşfettiler.

Araştırmacılar, ticari olarak satılan kulaklıklara ek olarak, mikrofon yerleştirmenin etkilerini test etmek için özel yapım prototipler de kullandılar. Saha çalışması 153 katılımcıyla gerçekleştirildi ve araştırmacılar kalp atış hızı ve kalp atış hızı değişkenliğini ölçtü. Medyan hata oranının sırasıyla yüzde 3,21 ve yüzde 2,70 olduğunu söyledi.

Kalp atış hızı izleme kulaklıkları bir süredir piyasada, ancak PPG prosedürünü kullanıyorlar ve ağır hareketlere veya kötü oturmaya karşı çok hassas olabiliyorlar.

Bu şu an için sadece bir çalışma ve Google’ın bu kulaklıkları piyasaya süreceği kesin değil. Yine de şirketin giyilebilir cihazlar alanında daha fazla ilerleme kaydedileceğine dair ipuçları verdiği doğru.

haberharran.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu